Dlaczego klimatyzacja osusza powietrze?

Dlaczego klimatyzacja osusza powietrze?

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie klimatyzacji w domu czy biurze. Nie bez powodu – nowoczesne systemy znacząco podwyższają komfort przebywania w pomieszczeniu, schładzając powietrze i zapewniając jego odpowiednią wilgotność. Jednak urządzenia mogą czasami powodować uczucie suchości, co z kolei odbija się między innymi na niewystarczającym nawilżeniu gałki ocznej. Dlaczego urządzenie powoduje osuszanie powietrza i czy w takich przypadkach jest wymagany serwis klimatyzacji? Podpowiadamy!

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja nieustannie poddaje powietrze obróbce. Oznacza to, że pobiera je z pomieszczenia, a następnie ochładza w poszczególnych elementach systemu, aby na nowo dostarczyć strumień o obniżonej temperaturze do wnętrza. Jego osuszanie jest związane ze sposobem, w jaki działają urządzenia. Ciepłe powietrze przeniesione do wnętrza klimatyzacji ma styczność z parownikiem, którego zimna powierzchnia stopniowo je schładza. Pod wpływem ich kontaktu następuje tzw. wykroplenie wilgoci, co z kolei prowadzi do obniżenia wilgotności strumienia. Skropliny są odprowadzane na zamontowaną we wnętrzu tackę, aby następnie zostać odprowadzone wraz z powietrzem. Co ciekawe, zjawisko to występuje nie tylko we wnętrzu systemów, ale także w naturalnym środowisku. Jeśli jednak któryś z elementów urządzenia nie działa prawidłowo, uczucie suchości powietrza może być mocno odczuwalne dla osób przebywających w pomieszczeniu. W przypadku, gdy masz wątpliwości co do prawidłowego działania systemu, niezbędny jest profesjonalny serwis klimatyzacji.

Czy klimatyzacja powinna osuszać powietrze?

Osuszanie powietrza przez klimatyzację zazwyczaj nie jest zjawiskiem niepokojącym, a czasami jest wręcz pożądane. Dlaczego? Ponieważ w wielu przestrzeniach, w szczególności tych domowych, poziom wilgotności często przewyższa ten zalecany. Proces ten nie powinien jednak powodować dyskomfortu domowników, np. poprzez wywoływanie suchości oczu czy problemów z układem oddechowym. Najczęściej dzieje się tak w momencie, gdy wilgotność spadnie poniżej 40. W takich sytuacjach niezbędny okazuje się serwis klimatyzacji. Do głównych powodów osuszania powietrza należy słabe działanie systemu wentylacyjnego lub jego awaria. Co więcej, we wnętrzach, które nie są regularnie wietrzone, problem ten pojawia się o wiele częściej z powodu braku dopływu świeżego powietrza, którego nie dostarczają urządzenia klimatyzacyjne – ich zadaniem jest wyłącznie poddawanie go stałej obróbce. Jeśli zmagasz się z nadmiernym osuszaniem powietrza przez klimatyzację, dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie jej o system rekuperacji.