Chcesz zamontować ogrzewanie podłogowe? Zdecyduj się na pompę ciepła!

Chcesz zamontować ogrzewanie podłogowe? Zdecyduj się na pompę ciepła!

Ogrzewanie stanowi jedną z podstawowych instalacji w naszych domach, dlatego ważne, aby była wydajna i zapewniała domownikom komfort termiczny. Decydując się na rozwiązanie idealne, prędzej czy później staniesz przed wyborem – lepiej postawić na klasyczne grzejniki czy może ogrzewanie podłogowe? Rosnące wymagania dla obiektów energooszczędnych sprawiają, że najrozsądniejszym wyjściem jest zainwestowanie w podłogówkę oraz zasilającą ją pompę ciepła. Tłumaczymy, dlaczego taki system ma rację bytu i doskonale sprawdzi się w naszych warunkach klimatycznych.

Dlaczego korzystanie z pompy ciepła się opłaca?

Jeżeli myślisz o domowym budżecie (a konkretniej o wydatkach związanych z ogrzewaniem) perspektywicznie, to pompa ciepła okaże się doskonałą alternatywą dla „klasycznych” źródeł ciepła, takich jak np. piece gazowe czy elektryczne. Nowoczesne urządzenia są bowiem w stanie dostarczyć wystarczającą ilość energii cieplnej do zapewnienia w domu przyjemnej temperatury, a także przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Fakt, początkowy koszt inwestycji w przypadku pompy ciepła będzie wyższy niż przy zakupie np. kotła kondensacyjnego, jednak ta finansowa nadwyżka zwróci się po pewnym czasie dzięki niższym kosztom eksploatacyjnym. Nie można też zapomnieć, że decydując się na montaż pompy ciepła możesz liczyć na różnego rodzaju dofinansowania, zarówno w postaci kredytów, jak też bezzwrotnych pożyczek – niezależnie od tego, czy starasz się o świadczenie jako prywatny inwestor czy też właściciel firmy.

Mówiąc o kosztach warto wspomnieć o tym, że chociaż zakup samego urządzenia będzie dla Ciebie nieco większym wydatkiem, to zaoszczędzisz na realizacji inwestycji (mowa tutaj oczywiście o budowie nowego domu). Jak to możliwe? Otóż pompa ciepła nie wymaga stworzenia specjalistycznej kotłowni czy kominów, co w ostatecznym rozrachunku oznacza niższy koszt budowy domu.

Na czym polega współpraca pompy ciepła i ogrzewania podłogowego?

Pompa ciepła (zarówno w wersji powietrznej, jak i gruntowej) to świetne źródło energii dla domów nisko- lub nawet zeroenergetycznych, które są zgodne z najnowszymi europejskimi normami ISO. Jeżeli chcesz jednak w pełni wykorzystać potencjał tego układu, to zalecamy, abyś dobrał do niego system grzewczy w postaci ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Pompy ciepła są urządzeniami niskotemperaturowymi, które wymagają zastosowania specjalnego rodzaju grzejników.

Ogrzewanie podłogowe doskonale współgra z pompą ciepła, ponieważ posiada dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem, a także niską temperaturę emisji. Połączenie obu tych cech pozwala na zauważalne obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz wydajne wykorzystanie energii pobieranej z dolnego źródła. Do prawidłowego działania takiego hybrydowego systemu wystarczy osiągnięcie temperatury obiegu rzędu 30-40°C.

Operowanie w tak niskich temperaturach nie tylko daje możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie, ale wpływa też pozytywnie na żywotność wszystkich elementów odpowiedzialnych za ogrzewanie domu.

Zalety ogrzewania podłogowego

Największym plusem ogrzewania podłogowego jest bezkompromisowy komfort termiczny domowników. Podłogówka, w przeciwieństwie do klasycznych grzejników, oddaje energię na całej lub znacznej części podłogi, dzięki czemu ciepło rozprowadza się równomiernie po domowej przestrzeni. Warto również wspomnieć o korzystnym dla ludzkiego organizmu rozkładzie temperatury – najcieplej jest przy stopach, a górna część ciała nie jest niepotrzebnie przegrzewana. Co więcej, ogrzewanie podłogowe połączone z pompą ciepła może służyć również do … chłodzenia pomieszczeń, co z pewnością przyda Ci się w sezonie letnim.

Wśród innych zalet podłogówki należy też wskazać mniejszy ruch powietrza, który wynika z mniej intensywnego promieniowania. W praktyce oznacza to skuteczne ograniczenie rozprzestrzeniania kurzu oraz alergenów, co ma bardzo duże znaczenie dla alergików oraz osób, które cierpią na astmę.