Co robić, gdy klimatyzacja nie działa?

Co robić, gdy klimatyzacja nie działa?

Korzyści płynące z posiadania klimatyzacji są oczywiste, zwłaszcza latem, kiedy wysokie temperatury nie pozwalają na pracę i wykonywanie podstawowych obowiązków. Niestety, system klimatyzacyjny, podobnie jak inne domowe urządzenia, może ulec awarii, w wyniku której przestanie działać. Czy samodzielne próby naprawy to dobry pomysł? A może lepiej od razu skorzystać z pomocy fachowców? Radzimy, co zrobić, kiedy domowa klimatyzacja odmawia posłuszeństwa.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii?

Dostępne obecnie na rynku urządzenia klimatyzacyjne cechują się niską awaryjnością, jednak to, czy będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem bez żadnych niespodzianek, zależy również od innych czynników. Chodzi oczywiście o prawidłowy montaż klimatyzacji (m.in. solidne zamocowanie jednostek czy też wybór optymalnego miejsca) oraz troskę o dobry stan instalacji. Jeżeli zaniedbamy kwestię regularnego czyszczenia oraz wymiany filtrów, to z czasem urządzenie będzie coraz mniej efektywne.

Niska wydajność klimatyzatora może wynikać także z niewystarczającego poziomu czynnika chłodniczego w układzie (do jego ubytku dochodzi najczęściej w wyniku powstawania nieszczelności). Czasem przyczyna problemu jest o wiele bardziej prozaiczna – winowajcą okazują się zatkane kratki wylotowe klimatyzatora.

Całkowite zatrzymanie pracy klimatyzatora w większości przypadków jest następstwem awarii silnika wentylatora lub silnika sprężarki w jednostce zewnętrznej. Jeżeli z urządzenia nie wydobywa się więc przyjemny powiew chłodnego powietrza, tylko niepokojące odgłosy, to dość jasny sygnał, że to właśnie wspomniane podzespoły mogły ulec zepsuciu. Niestety, ich naprawa jest dość kosztowna, jednak usterki należy niezwłocznie się pozbyć – w przeciwnym wypadku może dojść do przegrzania i trwałego uszkodzenia całego klimatyzatora.

W niektórych przypadkach za problemy z działaniem klimatyzacji nie odpowiadają jej podzespoły, tylko układ elektroniczny – jego awarie wynikają najczęściej z niestabilnej pracy sieci elektrycznej. Aby zweryfikować, czy to właśnie ona sprawia, że system klimatyzacyjny przestał działać, warto zasięgnąć porady elektryka.

Czy samodzielna naprawa klimatyzatora to dobry pomysł?

Miłośnicy majsterkowania mogą uznać, że wezwanie specjalistycznej ekipy serwisowej to tylko zbędny wydatek, bo przecież sami poradzą sobie z usunięciem usterki. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ nawet drobny błąd może doprowadzić do jeszcze większych problemów z prawidłowym działaniem klimatyzatora. W skrajnych przypadkach samodzielne próby naprawy są w stanie doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia jednostki.

Co w takim razie może zrobić użytkownik niesprawnej klimatyzacji? Warto zacząć od najprostszych kroków diagnostycznych, ponieważ może się okazać, że zakłócenia w pracy klimatyzatora wynikają z drobnych niedopatrzeń. Przed wezwaniem specjalistów należy:

  • sprawdzić podłączenie jednostki do prądu,
  • zweryfikować działanie pilota (dobrym pomysłem jest też wymiana baterii),
  • zobaczyć, czy temperatura pracy urządzenia została ustawiona w prawidłowy sposób,
  • ocenić stan filtrów powietrza i wyczyścić lub wymienić je na nowe w razie takiej potrzeby,
  • sprawdzić, czy kurz lub inne elementy stałe nie blokują przepływu we wlocie i wylocie powietrza.

Zadbaj o regularne przeglądy

Jeżeli chcemy, aby klimatyzator mógł działać zgodnie z zapewnieniami producenta i służył nam bez większych problemów przez wiele lat, to samo czyszczenie jednostki i wymiana filtrów nie wystarczą. Konieczne jest korzystanie z usług specjalistycznego serwisu klimatyzacji – dobra praktyka mówi, że należy dokonywać przeglądu domowego systemu dwa razy w ciągu roku, najlepiej w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy układ nie jest w użytku.

W czasie serwisu pracownicy są w stanie wykryć nawet drobne awarie i nieprawidłowości w działaniu klimatyzatora – wczesne wykrycie usterek nie tylko przedłuży żywotność urządzenia, ale przy okazji nie narazi nas na duże koszty naprawy w przyszłości.