Co to jest instalacja HVAC?

Co to jest instalacja HVAC?

Instalacja HVAC to tajemniczy termin, który często pojawia się w kontekście systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Co właściwie oznacza? Kryje się za nim branża inżynierii sanitarnej, której działania sprawiają, że nowoczesne budownictwo może być komfortowe, ekonomiczne oraz przyjazne dla środowiska. W niniejszym wpisie dokładnie wytłumaczymy, czym jest HVAC i jaka jest jego rola przy tworzeniu obiektów mieszkalnych, przestrzeni biurowych czy nawet hal produkcyjnych.

Co kryje się za skrótem HVAC?

HVAC jest skrótem, który pochodzi od pierwszych liter angielskich słów heating, ventilation oraz air conditioning. Termin HVAC oznacza więc całą branżę inżynierii sanitarnej, która ma na celu tworzenie systemów łączących w sobie możliwości ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (a nawet innych technologii, ale o tym powiemy sobie w dalszej części wpisu). Co ma na celu integracja wspomnianych instalacji? Otóż ich ścisła współpraca ma zapewniać jak najlepsze warunki w danym obiekcie – chodzi tu zarówno o komfort użytkowników, jak też wysoką wydajność energetyczną, która pozwoli na skuteczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Jak właściwie działają instalacje HVAC? Ich głównym zadaniem jest dbanie o stałą i wydajną wymianę powietrza (czyli odprowadzanie zużytego i zastępowanie go świeżym, pochodzącym z zewnątrz), a także regulowanie jego parametrów, takich jak temperatura oraz poziom wilgotności. Dzięki temu osoby korzystające z danego budynku, np. domownicy czy też personel biurowy, będą mogły przebywać w nim w komfortowych warunkach, nie doświadczając takich nieprzyjemnych objawów jak senność, migreny czy też nasilające się alergie. Właściwa cyrkulacja powietrza ma nie mniejsze znaczenie dla samego budynku, zabezpieczając go przed zawilgoceniem i rozwojem grzybów oraz pleśni.

HVAC-I oraz HVAC-R, czyli dodatkowe gałęzie inżynierii sanitarnej

Systemy HVAC są dopasowywane do potrzeb użytkowników oraz charakterystyki danych obiektów, co w praktyce oznacza, że instalacje tego rodzaju mogą być niemal dowolnie modyfikowane i poszerzane o kolejne funkcjonalności. Z tego powodu, poza klasyczną wersją, która obejmuje ogrzewanie, klimatyzację i wentylację, spotykamy również nieco rozwinięte skróty, takie jak HVAC-I (gdzie litera I oznacza isolation, czyli izolację) czy HVAC-R (gdzie litera R oznacza refrigeration, czyli chłodzenie).

Właściwa izolacja termiczna ma niebagatelne znaczenie dla ochrony budynku przed ucieczką ciepła w sezonie grzewczym oraz nadmiernym nagrzewaniem w sezonie letnim. W praktyce, poza wysokim komfortem termicznym, przekłada się to oczywiście na realne oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji – właśnie taki sens stoi za stosowaniem HVAC-I. Z kolei HVAC-R znajduje zastosowanie w obiektach przemysłowych, gdzie konieczne jest utrzymanie niskiej temperatury – np. chłodniach, magazynach czy zakładach produkujących żywność.

Co można zyskać stosując HVAC?

Główną zaletą HVAC są duże oszczędności – przede wszystkim na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ system (np. wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz dobrą izolacją) sprawi, że budynek będzie cechował się niskim zapotrzebowaniem energetycznym, a większość generowanej energii cieplnej pozostanie w jego wnętrzu. Energooszczędność lub pasywność obiektu pozwala również na poniesienie mniejszych kosztów na etapie samej budowy, gdyż m.in. wyeliminuje potrzebę zakupu oraz montażu dodatkowych urządzeń grzewczych.

Kolejnym plusem jest lepsze samopoczucie użytkowników budynku, co ma duże znaczenie nie tylko w obiektach o charakterze mieszkalnym, ale również zakładach produkcyjnych czy biurowcach, gdzie w jednym czasie przebywa wiele osób. Od panujących wewnątrz warunków będzie zależał komfort oraz wydajność pracy personelu.

Zastosowanie HVAC wpływa też pozytywnie na sam stan budynku, ponieważ zapewnia ochronę przed gromadzeniem się zbyt dużych ilości wilgoci, która z czasem mogłaby negatywnie wpłynąć na stan konstrukcji.

Podsumowanie

Chociaż HVAC jest rozwiązaniem stosowanym przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie, głównie energooszczędnym oraz pasywnym, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podobny system opracować na potrzeby starszych budynków. Stare instalacje można bez problemu zastąpić ich zintegrowaną wersją, osiągając w ten sposób wiele korzyści.