Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla osób z alergią?

Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla osób z alergią?

Ocenia się, że nawet jedna trzecia ludzkości zmaga się z mniej lub bardziej uciążliwą alergią. W okresie wysokiego stężenia pyłków nawet zwykłe otwarcie okna może narazić takie osoby na zaostrzenie objawów. Czy rozwiązaniem tego problemu może być montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja szkodliwa dla osób z alergią? To mit!

Nie brakuje osób, które uważają, że stosowanie klimatyzacji przyczynia się do zaostrzania objawów alergii i astmy. Jest to jednak mit. Co więcej, jest dokładnie odwrotnie. W rzeczywistości nowoczesne klimatyzatory nie tylko zapewniają niezbędny chłód w gorące dni, ale także oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, w tym alergenów, takich jak roztocza, kurze, pyłki czy drobnoustroje. Skąd więc wzięło się to fałszywe przekonanie o szkodliwym działaniu klimatyzacji? Najprawdopodobniej z doświadczeń z przebywania w pomieszczeniach, w których klimatyzator nie był regularnie czyszczony. Wewnątrz urządzenia rozwija się wówczas pleśń. Zagrzybiona klimatyzacja faktycznie wpływa negatywnie na zdrowie, nawiewając nieświeże i zanieczyszczone powietrze, które jest szczególnie uciążliwe dla alergików oraz astmatyków.

Jak dbać o klimatyzację, by zawsze cieszyć się świeżym powietrzem?

Aby powietrze dostarczane przez klimatyzator było wolne od zanieczyszczeń, trzeba o niego odpowiednio dbać. Jeśli chodzi o klimatyzację domową, należy pamiętać przede wszystkim o okresowej wymianie lub czyszczeniu filtra. Jak często to robić? Stosowną informację powinien podać producent urządzenia. W przypadku większości popularnych klimatyzatorów filtry jednorazowe trzeba wymieniać co około 3 miesiące, a wielokrotnego użytku czyścić co mniej więcej miesiąc. Jeśli w domu mieszka alergik, można to robić nieco częściej. Warto także regularnie usuwać zanieczyszczenia pojawiające się przy wlocie i wylocie powietrza. Wystarczy do tego zwykła ściereczka, ewentualnie woda z dodatkiem delikatnego środka myjącego. To jednak nie wszystko. Dwa razy w roku, przed sezonem oraz po sezonie letnim, należy wezwać specjalistę, który dokona przeglądu klimatyzacji: sprawdzi szczelność połączeń, wyczyści przewody klimatyzacyjne, a w razie potrzeby dokona dezynfekcji urządzenia. O klimatyzację biurową powinien zaś zadbać pracodawca. Ze względu na to, że pracuje ona z większą intensywnością, powinna być czyszczona odpowiednio częściej.