Czy klimatyzacja może grzać?

Czy klimatyzacja może grzać?

Klimatyzatory stają się powoli standardem w wyposażeniu mieszkania, czy domu. Są idealnym rozwiązaniem, aby zapewnić komfort cieplny w gorących miesiącach roku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że większość dostępnych na rynku urządzeń ma również funkcję grzania. Wykorzystanie jednostek klimatyzacji do dogrzewania pomieszczeń jest świetnym pomysłem na wykorzystanie urządzenia, które i tak jest już zamontowane na naszej ścianie. Ponadto okazuje się, że jest to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż uruchomienie całej instalacji w okresie wiosennym i wczesno- jesiennym.

Funkcja grzewcza klimatyzatora

Większość dziś dostępnych klimatyzatorów jest wyposażonych w funkcję odwrotnego działania. Czyli w lecie jednostka wewnętrzna klimatyzatora chłodzi pomieszczenie, a zewnętrzna produkuje ciepło. Wczesną jesienią, czy też łagodną zimą, czyli w okresie grzewczym, te funkcje się odwracają i jednostka wewnętrzna zaczyna grzać, a zewnętrzna chłodzić. Urządzenie jest w stanie ogrzać pomieszczenie do bardzo komfortowej dla nas temperatury. Ponadto warto zaznaczyć, że energia cieplna wytworzona przy pomocy jednostki klimatyzatora jest znacznie tańsza, niż ta pochodząca z elektrycznych grzejników. Warto jednak przemyśleć w początkowej fazie zakupu urządzenia, czy ma on nam służyć przez cały rok. Jeśli tak, należy wybrać model, który ma szeroki zakres temperaturowy. Można nawet zastanowić się nad klimatyzatorem z inwerterem, który jest znacznie droższy, ale za to dużo bardziej wydajny.

Klimatyzator zamiast ogrzewania?

Stosowanie klimatyzatora jako głównego źródła ciepła jest dosyć odważnym, niemal kontrowersyjnym pomysłem. Przede wszystkim, nieczęsto zdarza się, aby jednostki klimatyzacji znajdowały się w każdym pomieszczeniu. Jeśli tak jest, ten problem znika. Pojawiają się jednak inne przeszkody. Największą z nich jest efektywność jednostki urządzenia. Jego wydajność zależy od różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a warunkami na zewnątrz. Im większa jest ta różnica, tym mniejszą wydajność ma urządzenie. Ponadto większość klimatyzatorów działa efektywnie do 0, maksymalnie -5 stopni C. Dodatkowo koszty takiego ogrzewania są wówczas dużo wyższe niż w przypadku ogrzewania centralnego gazowego, czy miejskiego. Warto zwrócić też uwagę na jakość powietrza. Te ogrzewane przez klimatyzator jest zazwyczaj bardzo suche i przez to niekomfortowe. Z tych powodów klimatyzator nie może być traktowany jako główne źródło ciepła, jedynie jako jego uzupełnienie.