Czy można ogrzewać dom klimatyzacją?

Czy można ogrzewać dom klimatyzacją?

Chociaż mogłoby się wydawać, że systemy klimatyzacyjne sprawdzają się tylko latem, to nowoczesne urządzenia dostępne dziś na rynku mogą z powodzeniem służyć niemal przez cały rok – również w sezonie przejściowym. Tzw. klimatyzatory dwufunkcyjne potrafią bowiem nie tylko schładzać powietrze, ale także je ogrzewać, i to naprawdę efektywnie. W niniejszym wpisie przedstawimy zalety oraz minusy takiej instalacji oraz sprawdzimy, ile kosztuje ogrzewanie domu z pomocą klimatyzacji.

Ogrzewanie klimatyzacją – dlaczego warto?

Klimatyzatory typu split działają na podobnej zasadzie, co pompy ciepła typu powietrze-powietrze. W normalnej konfiguracji, system klimatyzacyjny pobiera energię cieplną z wnętrza domu, a następnie odprowadza ją poza budynek. Działanie układu można jednak z powodzeniem odwrócić – tym samym jednostka zewnętrzna będzie absorbowała ciepło z powietrza znajdującego się poza domostwem i przeniesie je do jednostki wewnętrznej, która rozprowadzi ciepły podmuch po danych pomieszczeniach.

Taki system sprawdza się doskonale w sezonie przejściowym, czyli na początku wiosny oraz pod koniec jesieni. Panujące wówczas temperatury są dość niskie (zwłaszcza w nocy), a zastosowanie klasycznych metod ogrzewania jest po prostu nieopłacalne. Klimatyzacja ścienna z funkcją grzania zapewni więc komfort termiczny, a przy okazji nie narazi Cię na wysokie rachunki za prąd, jak chociażby powszechnie stosowane grzejniki elektryczne.

Klimatyzacja to również świetny wybór dla osób, które troszczą się o jakość powietrza wewnątrz domu. Znajdujące się w układzie systemy filtracyjne są w stanie zatrzymywać nie tylko większe zanieczyszczenia, ale także wirusy i bakterie. Jeżeli jesteś alergikiem lub astmatykiem możesz zainwestować w urządzenie wyposażone w nieco bardziej zaawansowane rozwiązania, np. filtr HEPA czy system jonizacji. Bogatszy model poradzi sobie z groźnymi drobnoustrojami, a nawet pyłami zawieszonymi wchodzącymi w skład smogu.

Na tym zalety ogrzewania klimatyzacją się jednak wcale nie kończą. Użytkownicy wskazują też, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i sprawna – nie ma bowiem konieczności składowania oraz fizycznego uzupełniania paliwa, jak ma to miejsce w tradycyjnych kotłach, a sam klimatyzator można kontrolować np. za pomocą aplikacji. Systemy klimatyzacyjne cechują się też niemal natychmiastowym działaniem. W większości modeli wystarczy zaledwie 5 minut, aby z wywietrzników zaczął wydobywać się przyjemny podmuch ciepłego powietrza o pożądanej temperaturze.

Minusy klimatyzatorów dwufunkcyjnych

Niestety, ogrzewanie klimatyzatorem ma też swoje wady. Jedną z największych może być niewystarczająca moc grzewcza, zwłaszcza w przypadku naprawdę mroźnych zim. Co prawda możesz zakupić jednostkę, która będzie w stanie pracować w temperaturze nawet -15°C, jednak w tak ekstremalnych warunkach wydajność urządzenia będzie wyraźnie obniżona. To wszystko sprawia, że klimatyzacja z funkcją grzania w większości przypadków nie sprawdzi się jako główne źródło ciepła.

Dość problematyczną kwestią jest też sam montaż całej instalacji. Jeżeli planujesz założenie systemu w już zaaranżowanej przestrzeni, to będziesz musiał liczyć się z kuciem ścian i dość poważnym remontem. W przypadku klimatyzacji typu multisplit zakres prac będzie jeszcze większy, ponieważ konieczne będzie przeprowadzenie orurowania do wszystkich pomieszczeń, w których chciałbyś posiadać jednostki wewnętrzne. Musisz też pamiętać, że założenie klimatyzacji w bloku będzie wymagało zgody od zarządcy lub administratora wspólnoty mieszkaniowej.

Czy warto stosować klimatyzację jako system grzewczy?

Ogrzewanie z pomocą klimatyzatora jest sprawne i stosunkowo tanie – zwłaszcza w porównaniu do kosztów, jakie generuje stosowanie farelków. System błyskawicznie zapewni optymalny poziom ciepła, nie sprawiając przy okazji żadnych problemów z obsługą. Chociaż jednorazowa inwestycja w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od poziomu zaawansowania jednostki) może wydawać się spora, to ponosząc taki wydatek otrzymasz urządzenie, które posłuży Ci praktycznie przez cały rok.

Podejmując ostateczną decyzję musisz jednak przeanalizować kilka czynników. Zimy stają się co prawda coraz łagodniejsze, jednak w wielu regionach Polski ogrzewanie samym klimatyzatorem może okazać się niewystarczające. Weź więc pod uwagę lokalne uwarunkowania, swój budżet, a także alternatywne rozwiązania, które w perspektywie czasu mogą po prostu okazać się bardziej opłacalne. Szacunki pokazują jednak, że regularne korzystanie z systemu klimatyzacyjnego w sezonie zimowym nie powinno zbyt mocno naruszyć Twojego portfela.

Zapraszamy klientów z Katowic do umawiania się na montaż klimatyzacji!