Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Klimatyzator kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem w upalny dzień. Nowoczesne modele tych urządzeń są jednak w stanie zapewnić także ciepło w chłodniejszej porze roku. Czy ogrzewanie klimatyzatorem może się opłacać?

Koszty ogrzewania klimatyzatorem

Wydawać by się mogło, że ogrzewanie klimatyzatorem nie należy do ekonomicznych. W końcu nie jest on szczególnie popularnym urządzeniem grzewczym. Okazuje się jednak, że koszty ciepła wytworzonego dzięki klimatyzatorowi mogą być niższe nawet o 60 do 80% w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikami elektrycznymi lub akumulacyjnymi. Grzejnik o mocy 2 kW zużywa 2 kW energii elektrycznej. Klimatyzatory charakteryzują się znacznie lepszym współczynnikiem COP, który opisuje stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytej energii elektrycznej. Typowy klimatyzator o mocy 3 kW w trybie grzania może więc zużyć jedynie 0,8 kW.

Jak obliczyć koszt ogrzewania klimatyzacją? Przykład: ocenia się, że 1 kW odpowiada za ogrzanie 10 m2 pomieszczenia. Klimatyzator o mocy grzewczej 4 kW pobiera w trybie grzania 1 kW energii elektrycznej. Przy założeniu, że urządzenie działa 8 godzin dziennie, a cena prądu wynosi 0,60 zł/kWh, dzienny koszt ogrzewania wyniesie 4,80 zł, a miesięczny 144 zł. Warto przy tym pamiętać o dwóch rzeczach. Klimatyzacja cechuje się tym niższą wydajnością ogrzewania, im niższa temperatura na zewnątrz. Nowoczesne urządzenia są jednak w stanie pracować przy temperaturze -15°C, a najlepsze modele nawet przy -30°C. W większości regionów Polski takie mrozy występują rzadko nawet nocą. Trudno również liczyć na to, że ogrzewanie klimatyzatorem będzie tańsze niż piecem na gaz, węgiel, ekogroszek czy inne paliwo stałe.

Ważne są nie tylko koszty

Przy wyborze źródła ogrzewania warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty, ale również na inne czynniki. Ogrzewanie klimatyzatorem jest przede wszystkim niezwykle wygodne. Wystarczy uruchomić urządzenie pilotem, a temperatura podniesie się do oczekiwanego poziomu w kilka minut. Klimatyzator jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym od pieców na paliwa stałe czy płynne, gdyż podczas jego eksploatacji nie powstają żadne spaliny. Dodatkowo klimatyzator posiada filtry, które oczyszczają powietrze dostające się do wnętrza.

Kiedy warto zdecydować na ogrzewanie klimatyzatorem?

Ogrzewanie klimatyzatorem w mieszkaniach i domach będzie dobrym rozwiązaniem w okresach przejściowych, gdy ogrzewanie tradycyjne nie jest jeszcze włączone bądź jest już wyłączone. Jeśli przytrafi się zimniejszy dzień lub noc, urządzenie zapewni niezbędny poziom komfortu cieplnego. Klimatyzator doskonale sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnych źródeł ciepła, a więc w domkach letniskowych, pawilonach handlowych czy budkach strażniczych.