Czy pompa ciepła naprawdę jest droga?

Czy pompa ciepła naprawdę jest droga?

Wielu osobom błędnie wydaje się, że cena inwestycji w pompę ciepła jest wysoka. Mimo, iż koszt montażu są znaczne, to późniejsze użytkowanie jest korzystne cenowo. Z tego względu instalacja pompy ciepła staje się coraz częstszym widokiem przy powstawaniu nowych budynków. Nie bez powodu. Inwestorów kuszą niskie koszty użytkowania i bezawaryjność urządzeń.

Jak działa pompa ciepła?

Działanie gruntowej pompy ciepła jest procesem złożonym i skomplikowanym. Umieszczona w części mieszkalnej domu pompa przypomina wielkością dużą pralkę, bądź lodówkę. Urządzenie podczas pracy stale pompuje ciepło z cieplejszego źródła do chłodniejszego i tym samym podnosi jego temperaturę. Wyróżniamy dwa źródła – górne to urządzenie wraz z osprzętem instalowane w naszym budynku, które pełni rolę odbiorcy. Z kolei dolne zostało przewidziane pod pompą ciepła za pomocą pionowych, gruntowych kolektorów, lecz może być również montowane poziomo. Ciekawą funkcją pompy ciepła jest także ogrzewanie wody oraz obniżanie temperatury latem. Zwykle w miejscu pod pompą wykonuje się odwiert o wymaganej długości, w przypadku systemów pionowych może osiągnąć nawet 100 metrów, zaś w przypadku poziomych – około 2 metrów. Wewnątrz systemu stale krąży glikol, który działa podobnie do systemów klimatyzacji.

Cena pompy ciepła

W celu montażu pompy ciepła niezbędne jest dokonanie wielu obliczeń. Pracownicy firmy monterskiej wezmą pod uwagę wszelkie rozwiązania techniczne budynku, straty cieplne, a także grubość izolacji oraz dziesiątki innych parametrów. Większość domów w Polsce ma podobne wymogi co do ciepła i wynoszą one około 50 W/m2. Warto także pamiętać, że pompa ciepła oczywiście generuje podczas pracy dużą moc, lecz wymaga zasilania energią elektryczną. Sam montaż wraz z zakupem odpowiedniego osprzętu wynosi średnio około 60 000 złotych, co nie jest kwotą zbyt wysoką w stosunku do innych prac budowlanych. Sam koszt montażu oraz zakupu jest inwestycją na lata. Obniżone koszty użytkowania i duże oszczędności w stosunku do ogrzewania innymi źródłami są na tyle duże, że opłata wstępna szybko się zwraca. Przyjęło się, że w przypadku domu o średnich rozmiarach w nowym budownictwie na ogrzewanie powietrza oraz wody użytkowej zużyjemy rocznie około 2000 złotych. W przypadku ogrzewania elektrycznego zapłacimy około 9 000 złotych, zaś stosując ogrzewanie gazowe – nie mniej niż 4000 złotych. Widzimy zatem, że oszczędności są bardzo wysokie.