Czy rekuperacja jest bezpieczna dla osób z alergią?

Czy rekuperacja jest bezpieczna dla osób z alergią?

W domowej przestrzeni bez przerwy gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia – nawet jeżeli dbasz o regularne porządki. Dwutlenek węgla, pyłki roślin, smog czy szkodliwe substancje wytwarzane przez wyposażenie domu i materiały wykończeniowe wpływają negatywnie na jakość powietrza, co jest szczególnie niepożądane w przypadku osób cierpiących na alergię. Aby uniknąć negatywnych następstw zdrowotnych, konieczne jest zadbanie o odpowiednią wentylację – czy w tej roli dobrze sprawdzi się rekuperacja?

Jakość domowego powietrza – ważna nie tylko dla alergików

Wykorzystywanie nowoczesnej stolarki oraz zaawansowanych materiałów termoizolacyjnych sprawia, że polskie domy stają się coraz szczelniejsze. Dzięki temu właściciele są w stanie w znacznym stopniu zredukować straty energii cieplnej, zmniejszając tym samym koszty związane z ogrzewaniem, jednak przy okazji doprowadzają do zaburzenia naturalnego obiegu powietrza. W efekcie wewnątrz domostw gromadzą się zanieczyszczenia, których nie jest w stanie usunąć tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej – brak jakichkolwiek nieszczelności i przeciągów po prostu uniemożliwia wydajne działanie takich instalacji.

Co właściwie znajduje się w powietrzu wypełniającym domy i mieszkania? Wiele substancji chemicznych, takich jak m.in. dwutlenek węgla wydychany przez domowników, związki wydzielane przez meble oraz farby czy zanieczyszczenia napływające z zewnątrz (mowa tu o smogu oraz spalinach samochodowych). Swoją „cegiełkę” do kiepskiej jakości domowego powietrza dorzucają również środki chemiczne wykorzystywane do sprzątania, a nawet kadzidełka i parafinowe świece zapachowe. Nie mniejsze znaczenie ma też nadmierna wilgoć, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, wpływając negatywnie na samopoczucie mieszkańców oraz stan techniczny samego budynku.

Wspomniane powyżej zanieczyszczenia nie są oczywiście pożądane, ponieważ wyrządzają szkodę ludzkiemu zdrowiu. Zła jakość powietrza w domu zwiększa nie tylko ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, ale może też doprowadzić do znacznie poważniejszych następstw, wliczając w to choroby serca czy powikłania neurologiczne. Zaniedbanie właściwej wentylacji niesie więc negatywne skutki nie tylko dla alergików, ale również tych osób, które nie są uczulone na kurz czy roztocza.

Rekuperacja a alergicy

Najlepszym sposobem, aby zadbać o stały napływ świeżego powietrza i przy okazji uchronić domowników przed kontaktem z alergenami, jest zainwestowanie w system rekuperacji. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest lepsza od klasycznej instalacji grawitacyjnej, ponieważ nie jest zależna od warunków pogodowych – wentylatory wprawiają powietrze w ruch bez względu na panującą temperaturę oraz fakt, czy zdecydowałeś się na chwilę uchylić okno.

Stała wymiana powietrza nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto zdecydować się na rekuperator. Nowoczesne systemy są wyposażone w filtry, które zatrzymują wszelkie pyłki i zanieczyszczenia, jakie mogłyby negatywnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie alergików. System wentylacji wspomagany mechanicznie zapewnia też pełną kontrolę nad procesem wymiany powietrza, dzięki czemu w domu będzie panowała idealna wilgotność. Połączenie tych wszystkich możliwości sprawia, że rekuperacja łagodzi, a nawet całkowicie eliminuje uporczywe objawy, jakich doświadczają osoby z alergią.

Dobry projekt i prawidłowa eksploatacja to podstawa

Musisz pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowana jednostka centralna nie spełni swojej funkcji, jeżeli zaniedbasz należyte zaprojektowanie instalacji oraz jej późniejszą konserwację. Aby system rekuperacji pomagał alergikom, a nie stwarzał dla nich dodatkowe zagrożenie, powinieneś zwrócić uwagę na dobór materiałów, z jakich powstaną przewody wentylacyjne. Najlepiej, aby kanały były uzupełnione o dodatkową powłokę antybakteryjną i antygrzybiczną, np. w formie warstwy jonów srebra. Ważne, aby poszczególne elementy były też dokładnie uszczelnione.

Musisz pamiętać także o okresowej wymianie filtrów, ponieważ gromadzące się na nich zanieczyszczenia z czasem stworzą idealne warunki dla rozwoju bakterii oraz innych mikroorganizmów. Zabrudzona bariera nie tylko wpłynie negatywnie na samopoczucie alergików, ale narazi Cię również na większe zużycie prądu i skrócenie żywotności rekuperatora.

Zapraszamy klientów z Katowic na montaż klimatyzacji!