Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to świetny sposób na dodatkowe oszczędności oraz uzyskanie doskonałej jakości powietrza w domowej przestrzeni. Specjalne urządzenie połączone z systemem wentylacyjnym pozwala przechwytywać znaczną część uciekającego z budynku ciepła i ponownie je wykorzystać. Właśnie z tego powodu rekuperatory cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W niniejszym wpisie tłumaczymy, jak są zbudowane oraz w jaki sposób działają.
Co to rekuperator i dlaczego jest tak przydatny?
Jedną z głównych przyczyn wysokich rachunków za ogrzewanie są straty ciepła. Wśród nich dominują te, które wynikają z wentylowania pomieszczeń – średnio wynoszą od około 50% do nawet 70% całkowitej ucieczki energii cieplnej z obiektów mieszkalnych. Z pomocą systemów wentylacyjnych usuwa się bowiem na zewnątrz ciepłe i zanieczyszczone powietrze, a jego miejsce zastępuje świeżym, lecz zimnym, które wymaga ponownego ogrzania, co wiąże się z dodatkowym zużyciem energii. Opracowano jednak sprawdzony sposób, który pozwala pozbyć się tego problemu – właśnie do tego służy rekuperacja.
Rekuperator to specjalne urządzenie, które stanowi centralną część wentylacji z odzyskiem ciepła. Zasilana za pomocą energii elektrycznej jednostka jest wyposażona w wymiennik ciepła i spełnia dwa zadania. Pierwszym z nich jest oczywiście wtłaczanie do domu świeżego powietrza oraz pozbywanie się tego zużytego. Druga, ważniejsza rola, polega na ogrzewaniu świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń z wykorzystaniem ciepła, które jest pobierane z powietrza wywiewanego. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie nawet 90% wytworzonej w domu energii cieplnej, co w praktyce oznacza obniżenie rachunków za ogrzewanie – średnio o 30%.
Jak zbudowany jest rekuperator?
Najważniejszą częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła – to właśnie od wydajności tego elementu oraz jego rodzaju będzie zależała efektywność całego systemu w naszym domu. Wyróżniamy wymienniki krzyżowe, obrotowe oraz przeciwprądowe, jednak jeżeli zależy nam na najlepszych osiągach i wysokim odzysku energii, to polecamy zdecydować się na ostatnią pozycję. W jednostce centralnej znajdziemy też:
- automatykę sterującą, która umożliwia wygodne skalibrowanie wentylacji do potrzeb domowników,
- filtry zatrzymujące zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu,
- dodatkowe podzespoły, takie jak np. system antyzamrożeniowy lub by-pass,
- dwa wentylatory, które odpowiadają za wydmuchiwanie zużytego oraz wtłaczanie świeżego powietrza do wnętrza budynku.
W jaki sposób działa rekuperator?
Dwa wentylatory (wywiewny i nawiewny) odpowiadają za poruszanie i przemieszczanie mas powietrza do systemu wentylacyjnego, a konkretniej do jego centralnego punktu, którym jest wymiennik ciepła. Właśnie tam strumienie powietrza się ze sobą mijają, jednak nie dochodzi do ich wymieszania – zamiast tego z powietrza domowego pobierane jest ciepło, które następnie przekazuje się powietrzu dopływającemu, czyli zewnętrznemu.
Ważną rolę spełniają również filtry, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu – od pyłu, przez kurz, aż po drobne owady. Takie rozwiązanie odpowiada zarówno za zabezpieczenie kanałów oraz wymiennika ciepła, jak również samych domowników, ponieważ do domu dostaje się świeże i czyste powietrze. Jego jakość powinna być szczególnie ważna dla alergików, astmatyków, osób starszych, dzieci oraz tych, którzy cierpią na inne choroby układu oddechowego.
By filtry mogły jednak dobrze wykonywać swoją pracę, to należy dbać o ich właściwy stan – w zależności od rodzaju trzeba je regularnie czyścić lub wymieniać. W przeciwnym razie nie tylko ograniczą swoje dobroczynne właściwości dla naszego zdrowia, ale zmniejszą też wydajność całego systemu wentylacji.
O czym pamiętać przy zakupie rekuperatora?
Decyzja o montażu rekuperacji powinna zostać podjęta jeszcze na etapie budowy lub nawet samego planowania naszego wymarzonego domu. Oczywiście zainstalowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest możliwe w istniejących i wykończonych obiektach, jednak będzie wiązało się z dość inwazyjnymi pracami budowlanymi. Powodem jest konieczność doprowadzenia specjalnych przewodów do poszczególnych pomieszczeń. Duży przekrój rur, sięgający średnio kilkunastu centymetrów, sprawia, że utrudniają one estetyczne zaaranżowanie przestrzeni w gotowych budynkach.
Jeżeli kwestie planowania mamy już za sobą, to kolejnym krokiem powinno być wybranie urządzenia cechującego się odpowiednią wydajnością. Niewystarczająca moc rekuperatora sprawi, że do domu nie będzie dostawała się odpowiednia ilość świeżego powietrza, z kolei zakup urządzenia o zbyt dużej mocy stanie się niepotrzebnym wydatkiem, który przy okazji wygeneruje większe koszty eksploatacyjne. W razie wątpliwości można skorzystać z naszej pomocy – dobierzemy odpowiednią jednostkę, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak m.in. metraż domu, liczbę domowników, poziom termoizolacji czy też rejon, w którym znajduje się inwestycja.