Czym jest wentylacja hybrydowa i kiedy warto się na nią zdecydować?

Czym jest wentylacja hybrydowa i kiedy warto się na nią zdecydować?

Wentylacja grawitacyjna, która jest charakterystyczna dla starszego budownictwa, nie zawsze spełnia swoje zadanie. Jak usprawnić jej skuteczność? Jednym ze sposobów na poprawę wymiany powietrza jest zastosowanie wentylacji hybrydowej. Na czym polega jej działanie i kiedy warto zastanowić się nad jej montażem?

Jak działa wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa jest połączeniem tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną. Pojęcie wentylacji hybrydowej nie jest usystematyzowane i może oznaczać różne systemy: działające naprzemienne bądź takie, w których jeden układ wzmacnia drugi. Najczęściej jest to wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem mechanicznym. Jeśli wentylacja naturalna nie jest w stanie zapewnić efektywnej wymiany powietrza, jej praca wspomagana jest poprzez elementy charakterystyczne dla wentylacji mechanicznej. W przypadku wentylacji hybrydowej stosuje się tak zwane nasady hybrydowe, czyli wentylatory niskociśnieniowe z napędem elektrycznym, które montowane są na wylocie kanału wentylacyjnego. Pracą systemu kieruje się za pomocą dodatkowych elementów sterujących.

Kto powinien zastanowić się nad montażem wentylacji hybrydowej?

Inwestycja w wentylację hybrydową polecana jest osobom posiadającym już dom lub mieszkanie z wentylacją grawitacyjną, które chcą wspomóc skuteczność jej działania. Zastosowanie nasad hybrydowych, które instalowane są na już istniejących kanałach wywiewnych wentylacji naturalnej, pozwala znacznie poprawić jakość powietrza wewnątrz budynku. I to niewielkim kosztem, zwłaszcza w porównaniu do wentylacji mechanicznej, gdyż cena jednej nasady to kilkaset złotych. Można zdecydować się również na dodatkowe elektroniczne sterowniki, za które trzeba zapłacić podobne pieniądze. Wentylacja hybrydowa nie wymaga dodatkowej dokumentacji ani uzyskania żadnych pozwoleń. Nie trzeba także przeprowadzać szeroko zakrojonych prac remontowych, które najprawdopodobniej byłyby niezbędne w przypadku zdecydowania się na system w pełni mechaniczny.

Nie da się jednak ukryć, że wentylacja hybrydowa nie jest rozwiązaniem optymalnym. W nowo budowanych domach system ten jest wybierany stosunkowo rzadko. W projekcie uwzględnia się zazwyczaj wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Choć koszt jej wykonania jest o wiele wyższy, bo sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, zapewnia ona wiele zalet, którymi „hybrydówka” pochwalić się zwyczajnie nie może. Najważniejsze z nich to zawsze najwyższa skuteczność wymiany powietrza oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania.