Czym różni się wentylacja od klimatyzacji?

Czym różni się wentylacja od klimatyzacji?

Zdarza się, że wentylacja i klimatyzacja są ze sobą mylone. Tymczasem instalacje te znacznie się od siebie różnią. Wyjaśniamy, jakie funkcje spełnia wentylacja, a jakie klimatyzacja.

Wentylacja – świeże powietrze o każdej porze roku

Zadaniem wentylacji jest dostarczanie świeżego powietrza do wewnątrz oraz usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz. Jest ona niezbędna w każdym obiekcie, gdyż jej brak niesie ze sobą szereg negatywnych skutków, zarówno dla człowieka, jak i samego budynku. Tradycyjnym rodzajem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną, która działa dzięki konwekcji, czyli ruchowi powietrza powodowanemu przez różnicę jego gęstości i ciśnienia. Świeże powietrze dostaje się do środka przez nawiewniki, a powietrze zużyte usuwane jest na zewnątrz przez kanały w kominach wentylacyjnych.

Wentylacja grawitacyjna jest rozwiązaniem prostym, niewymagającym energii elektrycznej. W zależności od pory roku wielkość wymiany powietrza jest jednak różna: latem wentylacja naturalna nie działa prawie w ogóle, zimą zaś często zbyt intensywnie, co skutkuje stratami ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest wentylacja mechaniczna, w przypadku której powietrze wprawiane jest w ruch za pomocą wentylatorów. Istnieją różne rodzaje wentylacji mechanicznej, przy czym w budownictwie mieszkalnym najczęściej stosuje się dwa: wywiewną (wentylatory tylko usuwają powietrze) oraz nawiewno-wywiewną (wentylatory nawiewają i wywiewają powietrze). Ten drugi wariant wentylacji mechanicznej coraz częściej uzupełniany jest o rekuperator, który odzyskuje część energii cieplnej z usuwanego powietrza, co pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Klimatyzacja – niezbędny chłód w gorące dni

Wentylacja nie wpływa na parametry samego powietrza. Inaczej jest w przypadku klimatyzacji, która jest w stanie zmienić jego właściwości, takie jak temperatura czy wilgotność. Klimatyzacja nie jest niezbędną instalacją w każdym budynku, jednak jej popularność rośnie. I nic w tym dziwnego, bo bez oferowanego przez nią chłodzenia letnie temperatury potrafią dać się wielu osobom we znaki. Dodatkowo klimatyzacja zapewnia cyrkulację powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, ale w przeciwieństwie do wentylacji nie gwarantuje jego wymiany. Z tego powodu wentylacja i klimatyzacja to duet wręcz idealny.

Klimatyzacja to jednak nie tylko chłodzenie powietrza. Potrafi ona filtrować powietrze z kurzu, pyłków, dymu i innych zanieczyszczeń, co jest szczególnie istotne dla alergików. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów – z jonami srebra, węglowych, antybakteryjnych i innych – które charakteryzują się różnymi właściwościami. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów wyposażonych jest również w funkcję grzania, co pozwala zastosować je w roli dodatkowego, a w niektórych przypadkach nawet głównego źródła ogrzewania.