Dlaczego klimatyzatory często montuje się pod sufitem?

Dlaczego klimatyzatory często montuje się pod sufitem?

Klimatyzacja do mieszkania nikogo już nie dziwi. Staje się ona powoli niemal standardowym wyposażeniem. Zapewnia komfort cieplny, oczyszcza powietrze, dba o jego odpowiednią wilgotność i często bywa prawdziwym wybawieniem dla alergików. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego urządzenie to zawieszane jest pod sufitem? Opowiadamy o tym w naszym dzisiejszym wpisie!

Klimatyzator ścienny w mieszkaniu

Działamy głównie na Śląsku, a naszą ostatnią specjalnością jest klimatyzacja w Katowicach. Na przykładzie tego miasta jesteśmy w stanie stwierdzić, że jedną z najczęściej wybieranych klimatyzacji do domu są urządzenia pojedyncze typu split. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim klimatyzację ścienną, która – jak sama nazwa wskazuje – montowana jest na ścianie, głównie pod sufitem. Oczywiście mowa wyłącznie o jednostce wewnętrznej. Zewnętrzna natomiast umieszczona jest najczęściej na balkonie. Taką klimatyzację w Katowicach można zauważyć na każdym bloku, co tylko potwierdza fakt, iż decyduje się na nią coraz więcej osób. Warto jednak pamiętać, że jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są ze sobą połączone przewodami freonowymi (gazowym i ciekłym). Ze względu na to wymagane jest przebicie w ścianie i elewacji.

Montaż klimatyzatora ściennego pod sufitem

Nowoczesne klimatyzatory charakteryzują się ciekawym i estetycznym designem. Łatwo je zatem dopasować do wyglądu całego wnętrza. Klima w mieszkaniu najczęściej montowana jest tylko w jednym pomieszczeniu. Głównie wybór pada na sypialnię lub salon. Sypialnię ze względu na uporczywy upał w nocy, który uniemożliwia spokojny sen. W salonie natomiast, ponieważ to w tym miejscu właśnie tętni w domu życie. Nie będzie on rzucał się w oczy, gdy zostanie umieszczony nad drzwiami lub pomiędzy półkami czy szafkami. Należy jednak upewnić się, czy odległość od sufitu wynosi 20 centymetrów, a przeszkód po bokach 30 centymetrów. Warto też unikać montowania klimy bezpośrednio nad głową, czyli nad kanapą, łóżkiem czy stołem z krzesłami. Wyjątkiem są urządzenia, w których można skierować nawiew tak, aby chłodne powietrze przechodziło nad głową.

Dlaczego jednak najczęstszym miejscem montażu jednostki wewnętrznej jest górna część ściany, blisko sufitu? Wówczas klimatyzator działa zgodnie z prawem fizyki. Ciepłe powietrze zawsze ucieka do góry, ponieważ ma mniejszą masę i bez przeszkód wędruje w kierunku sufitu. Natomiast chłodne i cięższe wydmuchiwane przez klimatyzator automatycznie opada w dół. Dzięki temu powietrze miesza się równomiernie. Sprawia to, że pomieszczenie jest także równomiernie schładzane. Czy wiedziałeś, że odpowiedź na to pytanie jest tak prosta i ma łatwe wyjaśnienie w fizyce?