Nie ma lepszej recepty na uciążliwe letnie upały niż sprawna klimatyzacja – wiedzą o tym pracownicy biurowi, klienci wielkopowierzchniowych sklepów i coraz częściej także prywatni inwestorzy, którzy decydują się na montaż takiego urządzenia we własnym domu czy mieszkaniu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że system klimatyzacyjny potrafi o wiele więcej, niż tylko obniżać temperaturę panującą w danych pomieszczeniach. W niniejszym wpisie przyjrzeliśmy się wszystkim korzyściom, jakie wynikają z posiadania klimatyzacji.
Komfort termiczny
Głównym powodem, dla którego właściciele domów i mieszkań decydują się na montaż klimatyzacji, jest oczywiście zapewniany przez urządzenie komfort termiczny. Kolejne sezony letnie są coraz gorętsze, a wysoka temperatura nie sprzyja ani pracy (w końcu wiele z nas pracuje w formule home office lub prowadzi z domu własne działalności), ani wypoczynkowi. Właśnie dlatego klimatyzatory w niedalekiej przyszłości mogą stać się po prostu niezbędnym elementem wyposażenia każdego budynku mieszkalnego.
Warto jednak pamiętać, że przyjemny chłód ma niebagatelna znaczenie nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia, ale również zdrowia i bezpieczeństwa. Obserwowane na przestrzeni ostatnich lat rekordowe upały nie służą nikomu, a zbyt wysokie temperatury mogą być potencjalnie groźne dla osób, które cierpią na choroby kardiologiczne lub mają problemy z układem oddechowym. Eksperci zalecają więc, aby pacjenci borykający się z podobnymi przypadłościami posiadali w swoich domach systemy klimatyzacyjne.
Mówiąc o komforcie termicznym, nie można zapomnieć o tym, że klimatyzacja poza schładzaniem powietrza może zająć się również zwiększaniem jego temperatury. Urządzenie sprawdzi się więc znakomicie w tzw. sezonie przejściowym, czyli pod koniec jesieni i na początku wiosny, kiedy stałe korzystanie z ogrzewania nie jest jeszcze konieczne. Wysoka wydajność nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych sprawia, że możemy błyskawicznie ogrzać dane pomieszczenie.
Zdrowy wypoczynek
To żadna tajemnica, że zasypianie w pomieszczeniu, gdzie panuje wysoka temperatura, nie jest zbyt przyjemnym doświadczeniem. Problemem nie jest jednak samo zaśnięcie, ale także jakość snu – duchota oraz wzmożona potliwość sprawiają, że budzimy się rozdrażnieni i nawet po całej nocy w objęciach Morfeusza wcale nie czujemy się wypoczęci. Klimatyzacja eliminuje ten problem, ponieważ pozwala na ustawienie oraz stałe utrzymanie optymalnej temperatury.
Przeciwnicy urządzeń klimatyzacyjnych często zwracają uwagę na ich głośną pracę, jednak znaczna część nowoczesnych systemów, które są dziś dostępne na rynku, posiada specjalny tryb nocny. Z jego pomocą możliwe jest zachowanie niezbędnej wydajności systemu przy jednoczesnym obniżeniu generowanego hałasu – w efekcie klimatyzacja działa ciszej, a my nie będziemy mieli najmniejszego problemu, żeby zasnąć.
Czyste i bezpieczne powietrze
Wbrew pozorom, temperatura wcale nie jest jedynym parametrem, który ma istotny wpływ na nasz dobry nastrój i stan zdrowia. Nie mniejsze znaczenie ma też jakość powietrza, a konkretniej jego czystość. System klimatyzacji stale dostarcza do wnętrza naszego domu lub mieszkania świeże powietrze pochodzące z zewnątrz, wypierając tym samym zużyte. To prawdziwe wybawienie w czasie lata oraz zimy, ponieważ nie potrzebujemy otwierać okien (wpuszczając do środka upał lub mróz), aby przewietrzyć dane pomieszczenia. Z tego samego powodu urządzenia klimatyzacyjne sprawdzają się również doskonale w nowoczesnym budownictwie, gdzie często stosuje się okna bez możliwości ich otwierania (dotyczy to przede wszystkim wieżowców).
Klimatyzatory są też wyposażone w specjalne filtry, które zatrzymują większość zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. Nawet najprostsze filtry mechaniczne siatkowe są w stanie wyłapywać kurz oraz pył, a w połączeniu z filtrami oczyszczającymi mogą chronić dom lub mieszkanie nawet przed nieprzyjemnymi zapachami czy bardzo drobnymi cząsteczkami, np. pyłkami roślin. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, astmatyków oraz wszystkich tych, którzy doświadczają problemów z układem oddechowym.
Odpowiedni poziom wilgotności
System klimatyzacyjny może również regulować wilgotność powietrza. Zaawansowane urządzenia są wyposażone w pełni zautomatyzowane czujniki i mogą samodzielnie dostosowywać parametry swojej pracy do warunków panujących w pomieszczeniu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu skalibrować działanie systemu klimatyzacyjnego do swoich indywidualnych potrzeb.
Właściwa wilgotność ma duże znaczenie zarówno dla domowników (a zwłaszcza osób chorych, np. astmatyków), jak i stanu obiektu. Usuwanie nadmiaru wilgoci zapobiega bowiem takim nieprzyjemnym następstwom, jak rozwój grzybów i pleśni.