Nie da się ukryć, że montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stanowi dość poważną inwestycję. Na ostateczny koszt układu składa się zakup odpowiedniej centrali wentylacyjnej z wymiennikiem, a także zaprojektowanie i wykonanie stosunkowo złożonej instalacji. Należy jednak pamiętać, że rekuperacja jest w stanie zwrócić się nawet po kilku latach użytkowania – wentylacja przechwytuje bowiem energię cieplną, pozwalając tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie. W niniejszym wpisie przedstawiamy pozostałe korzyści, jakie wynikają z montażu rekuperatora.
Wysoka jakość domowego powietrza
W rekuperatorze, czyli centralnym punkcie wentylacji mechanicznej, znajduje się nie tylko wymiennik ciepła, ale także zaawansowany system filtrów, który odpowiada za usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z powietrza – zarówno tego nawiewanego, jak i wywiewanego. Proces filtracji pozwala pozbyć się nie tylko kurzu i pyłu, ale także drobnych owadów oraz alergenów. W efekcie w poszczególnych pomieszczeniach można cieszyć się czystym powietrzem bez potrzeby otwierania okien. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla alergików i astmatyków, a przy okazji pozwala wyeliminować problem przeciągów oraz dodatkowych strat energii cieplnej.
Co więcej, decydując się na montaż rekuperacji można liczyć na stały obieg powietrza – bez względu na panujące za oknem warunki atmosferyczne czy porę roku, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Nieustanna cyrkulacja powietrza sprawia, że ryzyko zawilgocenia domu oraz pojawienia się na ścianach grzybów czy pleśni jest zredukowane do absolutnego minimum.
Pełna kontrola nad pracą systemu wentylacyjnego
Nowoczesne systemy rekuperacji pozwalają na wygodne programowanie oraz sterowanie pracą wentylacji – w tym celu można wykorzystać zarówno klasyczny panel montowany w domu, jak i aplikację mobilną przeznaczoną na smartfony lub tablety. Warto jednak dodać, że nawet bez ingerencji użytkownika instalacja sama wyreguluje swoje działanie i dopasuje niezbędną wydajność do aktualnego zapotrzebowania na świeże powietrze. Jak to możliwe? Za wszystkim stoi zaawansowana automatyka, a dokładniej specjalne czujniki zlokalizowane w poszczególnych pomieszczeniach danego obiektu mieszkalnego. Dzięki przyrządom pomiarowym, które na bieżąco dostarczają informacje na temat mikroklimatu panującego w domowej przestrzeni, rekuperacja samoczynnie zwiększa lub zmniejsza efektywność pracy.
Użytkownicy rekuperacji mają też stały wgląd do danych dotyczących działania systemu (w tym również alertów o wystąpieniu jakichkolwiek nieprawidłowości czy awarii), a także aktualnych parametrów powietrza, czyli jego temperatury, wilgotności oraz jakości. Nowsze modele wentylacji mechanicznej pozwalają także na podłączenie do tzw. systemu inteligentnego domu. Jest to układ pozwalający na zdalne zarządzanie poszczególnymi instalacjami znajdującymi się w budynku, m.in. wentylacją, oświetleniem, zabezpieczeniami antywłamaniowymi, a nawet sprzętem RTV i AGD.
Niższe rachunki za ogrzewanie
Większość strat ciepła (około 50%) w klasycznym budownictwie wynika z działania wentylacji grawitacyjnej – wraz ze zużytym powietrzem z domu ucieka również energia cieplna, co jest szczególnie uciążliwe w sezonie zimowym. Rekuperacja pozwala wyeliminować ten problem, ponieważ wymiennik odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego. Dzięki temu systemy grzewcze (np. pompy ciepła czy piece gazowe) nie muszą bezustannie pracować z pełną mocą, generując tym samym niższe rachunki. Racjonalne wykorzystanie wygenerowanej w domu energii sprawia, że inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła stosunkowo szybko się zwraca.
Rekuperacja jest jednak w stanie zapewnić dodatkowe oszczędności. Jeżeli decyzję o montażu wentylacji mechanicznej podejmie się jeszcze na etapie projektowym, to można uniknąć budowy kosztownych kominów wentylacyjnych. Niskie straty ciepła umożliwiają również ograniczenie liczby grzejników czy przewodów ogrzewania podłogowego, a także zakup pieca grzewczego o mniejszej mocy.