Gdzie umieścić klimatyzator w pomieszczeniu?

Gdzie umieścić klimatyzator w pomieszczeniu?

Klimatyzacja jest istotnym elementem mieszkania, czy domu. Wpływa ona bezpośrednio na nasz komfort i samopoczucie. Istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów, a wśród tego podziału głównym wydaje się być ten na jednostki stacjonarne, montowane na stałe oraz jednoczęściowe, przenośne. Te drugie są bardzo wygodne, stawiamy je po prostu w miejscu, w którym w danym momencie tego potrzebujemy. Większy problem pojawia się w przypadku jednostek montowanych na stałe. Warto zwrócić uwagę, gdzie umiejscawiamy urządzenie, aby móc w pełni korzystać z jego możliwości i wszystkich funkcji.

Klimatyzacja, gdzie zamontować w mieszkaniu

Jest to bardzo istotne zagadnienie. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie całego systemu wentylacji, jednak jest to drogie przedsięwzięcie, które wymaga dużo przestrzeni Ponadto wymaga również dodatkowego komina, którego budowa nie zawsze jest zgodna z technicznymi zasadami budynku, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku. W związku z tymi problemami zazwyczaj montuje się pojedyncze jednostki klimatyzacji. Warto zatem bardzo wnikliwie przemyśleć, w którym pomieszczeniu umieścić jednostkę klimatyzatora. Pierwszą istotną kwestią jest ekspozycja pomieszczenia- to od strony południowej będzie się nagrzewać znacznie szybciej niż to od północy. Ponadto najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu. W domyśle pojawia się tutaj salon. Równie ważnym pomieszczeniem jest sypialnia. To w niej spędzamy najwięcej czasu. Odpowiednia temperatura wpływa na jakość naszego snu i bezpośrednio na nasze ogólne samopoczucie. Jeżeli wszystkie inne warunki montażu jednostki klimatyzacji zostaną spełnione jest to najlepsze miejsce do jej zamontowania.

Idealne miejsce na jednostkę klimatyzacji

Odpowiednie umiejscowienie jednostki klimatyzacji ma kluczowe znaczenie dla jego działania. Należy pamiętać, o kilku istotnych kwestiach. Najlepiej jest montować urządzenia w miejscach, w których nic nie zakłóca ich pracy, czyli zapewnić swobodny przepływ powietrza i dopilnować, aby jednostka nie znajdowała się za meblami, czy zasłonami. Warto jest pomyśleć, o tym, żeby klimatyzator zawiesić w pobliżu okien, gdyż to one generują najwięcej ciepłego powietrza. Ponadto czujnik temperatury, który steruje jednostką nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie słońca. Nie powinien również znajdować się w miejscu, w którym temperatura znacznie odbiega od temperatury powietrza. Odpowiednie mieszanie się mas powietrza zostanie zagwarantowane dzięki powieszeniu jednostki klimatyzatora pod sufitem. Zapobiega to również efektowi przeciągu skierowanego bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu. Jest to ważna kwestia, o której nie należy zapominać, aby nie narażać nikogo na infekcje. Z tego samego powodu należy zwrócić uwagę na to, żeby wylot jednostki nie był skierowany bezpośrednio na sofę, łóżko czy stół, czyli miejsca gromadzenia się domowników. Ostatnią, ale równie istotną kwestią jest hałas generowany przez jednostkę klimatyzatora. Aby zniwelować jego dokuczliwy charakter nie należy montować urządzenia w pobliżu miejsc odpoczynku czy w rogach pomieszczeń, gdyż dźwięk jest wtedy natężony przez trzy płaszczyzny, od których się odbija. Wszystkie powyższe czynniki są niezwykle istotne, aby zapewnić odpowiednie warunki pracy jednostki klimatyzatora.