Gdzie umieścić klimatyzator, z troską o estetykę wnętrza?

Gdzie umieścić klimatyzator, z troską o estetykę wnętrza?

Klimatyzacja domowa to najczęściej modele podsufitowe, które składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. O ile umiejscowienie tej drugiej jest dość oczywiste – to zazwyczaj balkon mieszkania, tak w przypadku jednostki wewnętrznej może pojawić się więcej problemów. Jakimi zasadami kierować się, dobierając miejsce na klimatyzację do mieszkania tak, by była nie tylko efektywna, ale też dobrze wyglądała?

Zasady montażu klimatyzatora

Zacznijmy zatem od najważniejszego, czyli zasad, jakimi należy się kierować, wybierając miejsce na montaż klimatyzacji. Katowice to miasto, w którym temperatury latem potrafią być bardzo wysokie. Dlatego nikogo z pewnością nie dziwią jednostki zewnętrzne dumnie zdobiące balkony czy tarasy mieszkańców. Jednak schody zaczynają się, gdy trzeba wybrać miejsce montażu klimy wewnątrz. Okazuje się, że jej umiejscowienie nie może być przypadkowe. Zależy bowiem od tego jej skuteczność, wygląd pomieszczenia, ale co się również okazuje – nasze zdrowie.

Klimatyzacja do mieszkania składa się najczęściej z jednej jednostki wewnętrznej. Najrozsądniej byłoby zatem dobrać miejsce, w którym przebywamy najczęściej. Chociaż wielu osobom na myśl przychodzi salon – raczej powinna być to sypialnia. W końcu to właśnie tam spędzamy najwięcej czasu, a co najistotniejsze – nocą upał bywa najbardziej dokuczliwy. Oferując montaż klimatyzacji Katowice, zapewniamy także klientom kompleksowe doradztwo. Najczęściej zatem proponujemy klientom właśnie sypialnię. Oczywiście najlepiej, jeśli klimę można zamontować w kilku pomieszczeniach, jednak często ze względu na wielkość mieszkania czy koszty nie jest to możliwe. Kolejnym ważnym kryterium jest umiejscowienie pomieszczeń względem stron świata. Najbardziej nagrzewają się te od południa i zachodu, dlatego warto umieścić klimę właśnie tam.

Klimatyzacja w salonie

Najwięcej osób decyduje się na klimatyzację w salonie. Dobrze jest znaleźć na nią przestrzeń pod parapetem w miejscu, gdzie normalnie znajdowałby się grzejnik. Oprócz tego idealnym miejscem na klimę jest przestrzeń pod sufitem. Trzeba jednak pamiętać, by jednostka znajdowała się minimum 20 cm od sufitu i 30 cm od przeszkód z boku. W innym wypadku hałas i schłodzone powietrze nie będą rozchodziły się równomiernie, a odbiją się od twardych przeszkód wokół. Urządzenia tego nie powinno się montować nad głową, czyli bezpośrednio nad kanapą czy stołem. Chyba że klimatyzacja posiada możliwość ustawienia strumienia ciepła tak, by nie wiała bezpośrednio na głowę, a ponad nią. Optymalne miejsca to przestrzeń między oknami czy nad niższymi szafami. Czy klimatyzacja w salonie nad TV to dobry pomysł? Nie ma żadnych przeciwwskazań do ich montażu w tym miejscu, jednak warto zastanowić się nad względami wizualnymi. Być może patrzenie na klimatyzację podczas oglądania telewizji nie będzie zbyt przyjemne.

Obecnie bardzo popularne są salony z aneksem kuchennym. Należy pamiętać, by nie montować klimatyzacji blisko lodówek czy urządzeń grzewczych. Zaburza to bowiem pomiar temperatury otoczenia oraz pracę urządzenia. Mowa tutaj nie tylko o samej klimatyzacji, ale też o czujnikach temperatury w urządzeniach kuchennych.

Klimatyzacja w sypialni

Klimatyzacja do sypialni powinna charakteryzować się jak najmniejszym współczynnikiem hałasu. Wartość emitowanego hałasu w nocy nie powinna przekroczyć 30 dB. Tylko wtedy sen będzie komfortowy i niezakłócany przez inne odgłosy. Najwięcej ciepła wchodzi przez szybę, dlatego dobrym pomysłem jest umiejscowienie klimatyzatora blisko okna. Może to być przestrzeń pod parapetem, jeśli zrezygnujemy z grzejników. W końcu niektóre klimatyzatory mają również funkcję grzania. To również dobry pomysł, gdy w mieszkaniu jest ogrzewanie podłogowe. Dobrze wiedzieć, że taką możliwość dają również deweloperzy w mieszkaniach, zatem podłogówka nie jest już wyłącznie przywilejem posiadaczy domów jednorodzinnych.

Klimatyzacja nawiewa chłodne powietrze. Mimo że jest to z całą pewnością bardzo przyjemne, należy pamiętać, że śpiąc pod klimą, łatwo się przeziębić. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy montować klimatyzacji nad łóżkiem. Odstęp między naszą głową a klimatyzatorem powinien wynosić co najmniej 2,5 metra. Jeśli nie ma możliwości montażu klimy pod parapetem, dobrze zrobić to na ścianie 30 cm od sufitu.