Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu?

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu?

Letnie upały stają się na tyle dokuczliwe, że zakup systemu klimatyzacyjnego nie jest już postrzegany jako zbędny wydatek, tylko racjonalna inwestycja, która pozwoli na komfortowe przebywanie we własnych czterech ścianach. Co więcej, wybrane modele klimatyzatorów sprawdzą się również w sezonie zimowym, ponieważ mogą być z powodzeniem wykorzystywane do dogrzewania poszczególnych pomieszczeń. Sam planujesz zamontować urządzenie klimatyzacyjne w swoim domu? Sprawdź, ile będzie Cię to kosztowało.

Ile kosztuje domowy klimatyzator?

Zanim przejdziemy do kwestii montażu, najpierw zacznijmy od ceny, jaką przyjdzie Ci zapłacić za samo urządzenie klimatyzacyjne. Podstawowe modele typu split o mocy 3,5kW to wydatek od około 2000 do 3000 zł – sprzęt o takiej wydajności chłodzenia powinien w zupełności wystarczyć, aby zapewnić przyjemny chłód w pomieszczeniu o powierzchni do 35m². Nieco droższe są rozwiązania podłogowe o większej mocy (tj. ponad 5kW), które kosztują od 3500 do 7000 zł. W przypadku niektórych obiektów mieszkalnych można postawić również na klimatyzatory kasetonowe – ich ceny dochodzą do nawet 9000 zł.

Zdajemy sobie sprawę, że podane powyżej kwoty mogą wydawać się dość spore, jednak nie musisz się od razu zniechęcać. Upowszechnienie technologii sprawia, że klimatyzatory stopniowo tanieją, dzięki czemu na rynku możesz znaleźć urządzenia o nieco bardziej przystępnych cenach. Doskonałym przykładem są proste klimatyzatory ścienno–sufitowy typu on/off, które na polskim rynku kosztują już od 1000 zł. Fakt, w licznych marketach budowlanych oraz sklepach internetowych prawdopodobnie znajdziesz nawet jeszcze tańsze urządzenia, jednak nie polecamy korzystać z takich „atrakcyjnych” ofert. Dlaczego? W parze z bardzo niską ceną idzie również kiepska jakość wykonania i bardzo mała wydajność.

Co zamiast klasycznej klimatyzacji?

W porównaniu z klasycznym systemem klimatyzacyjnym, najtańszą opcją będzie zakup klimatyzatora monoblokowego, zwanego przenośnym. Taki sprzęt łączy w sobie jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, dzięki czemu zajmuje znacznie mniej miejsca (z tego powodu jest zalecany do takich obiektów, gdzie zamontowanie zwykłej klimatyzacji jest trudne lub całkowicie niemożliwe). Klimatyzator przenośny ma jednak jeden poważny minus, jakim jest konieczność odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz. Do tego celu należy zastosować rurę harmonijkową o średnicy nawet 15 cm. Chyba nie musimy dodawać, że wielki przewód biegnący przez pokój do okna (lub innego otworu) nie wygląda zbyt estetycznie.

W tym miejscu warto wspomnieć również o innej grupie produktowej, jaką są klimatyzery. Urządzenia tego typu różnią się tym, że nie wymagają odprowadzania ciepłego powietrza poza dom, a przy okazji odznaczają się bardzo niską ceną – zazwyczaj poniżej 500 zł. Niestety, taki sprzęt ma też spore ograniczenia. Po pierwsze cechuje się niską efektywnością, zwłaszcza w porównaniu do klasycznych klimatyzatorów. Po drugie, klimatyzery wymagają stałego uzupełniania „paliwa” – w zależności od modelu jest to zimna woda lub lód (z ich pomocą schładza się specjalny ekran, przez który przepuszcza się powietrze z danego pomieszczenia).

Koszt montażu klimatyzacji domowej

Załóżmy, że wybrałeś już klimatyzator odpowiadający Twoim potrzebom – teraz pozostało już tylko go zamontować. W przypadku urządzenia typu split (czyli składającego się z jednej jednostki zewnętrznej i wewnętrznej) mógłbyś sam zająć się przeprowadzaniem prac instalacyjnych, oszczędzając tym samym dość sporą sumę pieniędzy. Nie zalecamy jednak samodzielnego majsterkowania, jeżeli nie masz w tym zakresie doświadczenia – wystarczy drobny błąd, aby uszkodzić klimatyzator i stracić tym samym gwarancję producenta.

Właśnie dlatego znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie montażu specjalistom. Koszt takiej usługi jest uzależniony od wielu czynników, takich jak typ urządzenia klimatyzacyjnego, rozmiar i stopień skomplikowania instalacji czy nawet charakter samego budynku. W większości przypadków za montaż klimatyzacji przyjdzie Ci jednak zapłacić od 800 do 1500 złotych. Dobrym pomysłem jest zakup urządzenia wraz z usługą jego instalacji – dzięki temu możesz liczyć na 8–procentowy rabat wynikający z niższego podatku VAT.

Zapraszamy klientów z Katowic na montaż klimatyzacji!