Ile kosztuje montaż pompy ciepła w domu?

Ile kosztuje montaż pompy ciepła w domu?

Pompy ciepła są coraz częstszym wyborem wśród prywatnych inwestorów. Nic dziwnego – taka instalacja doskonale sprawdza się nie tylko do centralnego ogrzewania domów jednorodzinnych, ale również zaopatrywania ich w ciepłą wodę użytkową, generując przy tym zauważalnie mniejsze koszty niż inne źródła energii. Wielu zniechęca jednak cena, jaką niesie za sobą montaż pompy ciepła w domostwie. Sprawdzamy, ile wynosi i czy naprawdę jest tak wysoka, jak mogłoby się to wydawać.

Rodzaj pompy ciepła a koszt prac montażowych

Tworząc domową instalację możemy zdecydować się na powietrzną lub gruntową pompę ciepła. Rodzaj wybranego przez nas urządzenia niesie za sobą spore rozbieżności w poniesionych wydatkach – jest to spowodowane przede wszystkim różnicami przy koniecznych pracach montażowych. Pod tym względem bardziej kosztochłonne są pompy gruntowe, ponieważ niezależnie od zastosowanych kolektorów konieczne będzie przeprowadzenie robót ziemnych na terenie inwestycji.

Prostsze i tańsze w realizacji są wykopy pod kolektory poziome, jednak takie rozwiązanie wymaga sporej działki pozbawionej zabudowań, a przy okazji w znaczny sposób ogranicza późniejsze możliwości aranżacji zielonej przestrzeni (w miejscu instalacji nie zasadzimy drzew ani krzewów). Kolektor pionowy, choć nieco bardziej skomplikowany przy montażu, jest lepszy pod względem eksploatacji (na dużych głębokościach występuje stabilna temperatura) i może zostać wykonany na dużo mniejszej posesji.

Pompy powietrzne nie generują dodatkowych kosztów związanych z montażem, jednak ich umiejscowienie na zewnętrznej ścianie lub dachu budynku może sprawiać, że emitowany przez nie hałas będzie uciążliwy dla mieszkańców. Nie można również zapomnieć, że efektywność takich urządzeń jest w dużym stopniu uzależniona od panujących warunków atmosferycznych.

Koszt montażu

Przyjmijmy, że planujemy wykonać system grzewczy w domu o powierzchni około 150 m², zlokalizowanym w centralnej Polsce i zamieszkiwanym przez 4-osobową rodzinę. Uśredniając, koszt montażu pompy ciepła będzie wynosił od około 30 do 50 tysięcy złotych. Skąd taka duża różnica w cenie? Pierwszą kwestią jest oczywiście wybór pompy oraz jej mocy, drugi czynnik stanowią niezbędne prace instalacyjne (w tym roboty ziemne), a ostatni to rodzaj instalacji rozprowadzającej w domu ciepło.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić, to dobrym pomysłem może być wykorzystanie ogrzewania podłogowego, a nie klasycznych grzejników, ponieważ wymagają one wody o wyższej temperaturze, przeciążając urządzenie i zwiększając koszty jego eksploatacji.

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Zakup pompy ciepła, choć jednorazowo stanowi sporą inwestycję, to ze względu na niskie koszty eksploatacji jest bardzo rozsądną alternatywą dla innych systemów ogrzewania stosowanych obecnie w Polsce. Co więcej, planując korzystanie z takiego rodzaju ogrzewania, można zaoszczędzić na samym etapie budowy domu. Zastosowanie pompy eliminuje m.in. konieczność posiadania komina, kotłowni czy też magazynu opału, czyli dodatkowych elementów infrastruktury budynku, które są niezbędne np. przy systemach wykorzystujących kotły.