Jak często wykonywać przegląd klimatyzacji?

Jak często wykonywać przegląd klimatyzacji?

Współczesne systemy klimatyzacyjne mogą być używane praktycznie przez cały rok, zapewniając latem przyjemny chłód, a w sezonie grzewczym dodatkowe źródło ciepła. Aby instalacja mogła działać jednak prawidłowo i wydajnie, to konieczne jest okresowe przeprowadzanie prac serwisowych. Z ich pomocą można pozbyć się drobnych usterek, co przyniesie korzyści nie tylko dla jakości domowego powietrza, ale także zdrowia i samopoczucia użytkowników klimatyzacji. Z jaką częstotliwością należy jednak dokonywać przeglądów technicznych?

Dlaczego okresowe przeglądy klimatyzacji są konieczne?

Przepływające przez klimatyzator powietrze nie jest pozbawione zanieczyszczeń. Wraz z upływem czasu w jednostce (a dokładniej jej filtrach) odkłada się coraz więcej kurzu. Gromadzący się brud stanowi idealną pożywkę dla pleśni, grzybów, a także wirusów i bakterii, które trafiają do domowych pomieszczeń z każdym podmuchem powietrza. Taki stan rzeczy nie jest korzystny dla zdrowia domowników, zwłaszcza jeśli są alergikami, astmatykami lub cierpią na inne choroby układu oddechowego.

Negatywne następstwa zabrudzonych filtrów nie dotyczą jednak jedynie użytkowników, ale również samego urządzenia. Coraz grubsza warstwa zanieczyszczeń uniemożliwia swobodny przepływ powietrza, co bezpośrednio odbija się na wydajności klimatyzatora. Jednostka zaczyna głośniej pracować, pobiera więcej prądu, a w czasie działania wydziela niezbyt przyjemny zapach. Takie dodatkowe obciążenie sprawia również, że urządzenie jest bardziej podatne na awarie i cechuje się mniejszą żywotnością. Wszystkich wymienionych problemów da się jednak łatwo uniknąć – wystarczy dbać o regularne czyszczenie oraz kontrolowanie systemu klimatyzacyjnego.

Samodzielne prace porządkowe

Nie zalecamy, abyś samemu kontrolował stan techniczny klimatyzacji ściennej, jednak jest kilka czynności, które możesz wykonać bez potrzeby wzywania ekipy serwisującej. Jednym z podstawowych zadań jest wymiana filtrów. W przypadku większości jednostek wystarczy robić to co 3. miesiące, chociaż niektóre urządzenia są wyposażone w zaawansowane systemy, które same komunikują konieczność przeprowadzenia prac porządkowych. Zastąpienie brudnego i zużytego pochłaniacza nie powinno Ci sprawić żadnego problemu – filtr znajduje się najczęściej zaraz pod panelem czołowym, który możesz otworzyć nawet bez użycia żadnych dodatkowych narzędzi.

Niektóre modele są jednak wyposażone w filtry, które nie wymagają wymiany, tylko mogą być czyszczone. Najlepiej robić to co około miesiąc, chociaż zależy to oczywiście od ilości pyłków i kurzu, które znajdują się w Twojej domowej przestrzeni. Do mycia użyj samego odkurzacza lub zwykłej ściereczki z mikrofibry nasączonej ciepłą wodą – tak podstawowe środki w zupełności wystarczą, żeby pozbyć się nawet uporczywego brudu.

Z jaką częstotliwością przeprowadzać serwis klimatyzacji?

Częstotliwość przeglądów nie jest określona przez żadne przepisy (nawet w przypadku klimatyzacji biurowej). Pozostaje więc tylko stosować się do zaleceń producenta urządzenia oraz podpowiedzi ze strony autoryzowanych firm, które zajmują się serwisowaniem systemów klimatyzacyjnych. Ogólna zasada mówi, że klimatyzacja powinna być poddana przeglądowi technicznemu przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Oczywiście jest to tylko wartość orientacyjna, ponieważ przeprowadzanie prac porządkowych może być konieczne częściej, jeżeli wymaga tego rodzaj jednostki, instalacji, intensywność użytkowania czy też warunki panujące w danej przestrzeni.

Prace serwisowe najlepiej zaplanować na czas, kiedy system nie będzie użytkowany – mowa o początku wiosny (np. przełom marca i kwietnia) oraz jesieni (np. październik). Koszt takiej operacji nie powinien zbytnio obciążyć domowego budżetu. Przegląd jednej jednostki to wydatek od około 100 do 150 zł.

Zapraszamy klientów z Katowic do umawiania się na montaż klimatyzacji!