Jak dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia?

Jak dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia?

Prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji uzależnione jest od wielu czynników, z których istotny jest jej prawidłowy dobór. Najprościej mówiąc, praca urządzenia o za małej mocy w stosunku do pomieszczenia nie będzie efektywna, a o zbyt dużej – bardzo kosztowna. Nasza firma zajmuje się doborem i montażem klimatyzacji w Katowicach i innych okolicznych miejscowościach. Jak wygląda cały ten proces? Opowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie.

Od czego zależy moc klimatyzatora?

Odpowiedni dobór klimatyzacji jest kluczowy do zapewnienia prawidłowego schłodzenia pomieszczenia. Oprócz tego istotne są koszty. Klimatyzatory o wysokiej mocy są droższe w zakupie i serwisowaniu, ale również utrzymaniu. Jeśli chodzi o urządzenia o zbyt małej mocy, szybko mogą zepsuć się takie elementy jak sprężarka. Jej wymiana jest bardzo kosztowna i zwykle nieopłacalna. Dlatego też dobór klimatyzacji powinien być przeprowadzony bardzo dokładnie na podstawie takich parametrów jak:

  • metraż pomieszczenia,
  • wysokość pomieszczeń,
  • liczba osób przebywających w pomieszczeniu,
  • ilość sprzętu emitującego ciepło (monitory, lodówka, komputery itp.),
  • szczelności drzwi i okien,
  • nasłonecznienia pomieszczenia.

Wszystkie te czynniki wpływają na to, jakiej mocy powinna być klimatyzacja. Katowice to miasto, w którym temperatury sięgają latem ponad 20 stopni. Może się zatem okazać, że mieszkanie o powierzchni 70 m2 na ostatnim piętrze apartamentowca w tym mieście będzie wymagało wyższej mocy klimatyzacji niż domek o tej samej wielkości w zacienionym obszarze leśnym.

Jak oblicza się moc klimatyzatora?

Wyliczenie mocy klimatyzatora jest bardzo indywidualne i zależy od przytoczonych wyżej czynników. Jako postawę jednak traktuje się powierzchnię pomieszczenia. Do orientacyjnego określenia mocy urządzenia można użyć wzoru: iloczynu metrażu i współczynnika 100 (moc chłodnicza wyrażana w watach). Wynika z niego, że na każde 10 metrów pomieszczenia przypada 1 kW mocy chłodniczej. Tyczy się to jednak mieszkań o standardowej wysokości między 2,5 a 2,8 metra. W przypadku wyższych należy zastosować wzór uwzględniający kubaturę. Wówczas moc klimatyzacji to iloczyn m3 pomieszczenia i współczynnika 40.