Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?

Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?

Pompa ciepła stanowi jeden z najbardziej ekonomicznych systemów grzewczych na rynku. Abyś mógł jednak cieszyć się niskimi rachunkami za energię cieplną oraz długą żywotnością samego urządzenia, to powinieneś dobrać jednostkę o mocy dopasowanej do potrzeb swojego domu. W niniejszym wpisie tłumaczymy, jak to zrobić.

Określ, jakiej mocy grzewczej potrzebuje Twój dom

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej pompy ciepła, musisz najpierw oszacować zapotrzebowanie domu na moc grzewczą. Nie sprawi Ci to większego problemu, jeżeli jesteś dopiero na etapie projektowania swojej nieruchomości – architekt wykona charakterystykę energetyczną w oparciu o resztę dokumentacji budowlanej oraz specyfikację materiałów, na jakie się zdecydowałeś. Pomoc ze strony projektanta to najprostszy sposób na bardzo dokładne określenie strat i zysków energii w przyszłej inwestycji.

Co począć jednak w przypadku obiektu, który już dawno został wybudowany i przydałoby się go zmodernizować? W takim przypadku masz właściwie dwa wyjścia. Pierwsze z nich to skorzystanie ze wsparcia profesjonalisty, który wykona dla Ciebie audyt OZC (czyli obliczenie zapotrzebowania cieplnego). Dokonanie niezbędnych obliczeń jest dość skomplikowane i wymaga sporej wiedzy, dlatego podobna usługa nie należy do najtańszych – w przypadku domu jednorodzinnego przyjdzie Ci za nią zapłacić około 1000 złotych.

Drugie rozwiązanie polega na samodzielnym dokonaniu obliczeń, np. z pomocą darmowych kalkulatorów dostępnych w internecie. Choć taka metoda nie jest tak samo dokładna, co nasza poprzednia propozycja, to dostarczy Ci wartościowych informacji, które powinny w zupełności wystarczyć do oszacowania zapotrzebowania energetycznego. Pamiętaj tylko, aby uważnie uzupełnić wszelkie niezbędne dane – chodzi tu o m.in. wiek budynku, jego kubaturę, zastosowane materiały termoizolacyjne czy liczbę domowników. Poza parametrami samej inwestycji równie ważny jest wybór strefy klimatycznej, w jakiej jest położony budynek.

Dobór mocy pompy ciepła – o czym pamiętać?

Załóżmy, że udało Ci się już określić potrzebną moc grzewczą i wynosi ona 8kW. W takim wypadku powinieneś zdecydować się na pompę ciepła o maksymalnej mocy nominalnej 8kW. Dlaczego nie opłaca się jednak postawić na wydajniejszą jednostkę? Otóż przekroczenie obliczonej wartości sprawi, że w zauważalny sposób spadnie średnioroczna sprawność całego systemu grzewczego. Z tego powodu rozsądniejszym wyborem jest nawet zakup nieco słabszej pompy ciepła (przykładowo o mocy 6-7kW).

Na czym dokładnie polega problem przewymiarowania? Kiedy budynek potrzebuje mniej energii cieplnej niż pompa produkuje na najniższym „biegu”, to urządzenie zaczyna taktować, czyli działać z przerwami (w taki sam sposób działają klasyczne kotły węglowe i gazowe). Częste załączanie i zatrzymywanie jednostki ma negatywny wpływ zarówno na jej ogólną wydajność, jak i żywotność – moment rozruchu doprowadza bowiem do największego obciążenia sprężarki.

Zakup pompy ciepła o zawyżonej mocy nie sprawi więc, że będziesz mógł cieszyć się komfortem termicznym, tylko narazisz się na niepotrzebne koszty i szybsze zużycie systemu grzewczego. Przewymiarowana jednostka będzie działała prawidłowo tylko w czasie największych mrozów, które nawet w przypadku srogich zim trwają zazwyczaj przez kilkanaście dni.

Zadbaj o dodatkowe źródło ciepła

Jeżeli planujesz montaż powietrznej pompy ciepła, to powinieneś uzupełnić ją dodatkowym źródłem energii cieplnej, np. w postaci grzałki elektrycznej, klasycznego kominka czy kotła gazowego. To konieczne, ponieważ nawet najbardziej zaawansowane pompy tracą swoją moc i wydajność wraz ze spadkiem temperatury – z tego powodu w czasie najtęższych mrozów mogą nie zapewnić Ci optymalnego komfortu termicznego.

Tzw. pomocnicze źródło ciepła przyda się wówczas, gdy znajdujący się za oknem słupek rtęci wskaże około -7°C. Uzupełniające urządzenie grzewcze odciąży lub nawet całkowicie zastąpi pompę ciepła, dlatego należy uwzględnić je przy obliczaniu mocy jednostki powietrznej.

Zapraszamy klientów z Katowic na montaż klimatyzacji!