Upały coraz częściej dają się nam we znaki: utrudniają pracę i wykonywanie innych obowiązków oraz nie pozwalają komfortowo odpocząć. Przedstawiamy kilka sposobów na ochłodzenie się w największy skwar bez konieczności posiadania klimatyzacji.
Wietrzenie mieszkania, ale o odpowiedniej porze
Najczęściej stosowanym sposobem na schłodzenie mieszkania jest jego wietrzenie. W żadnym wypadku nie należy robić tego za dnia, bo do wnętrza dostanie się gorące powietrze – zwłaszcza jeśli okna wychodzą na południe. Najlepiej otworzyć okna w środku nocy, a zamknąć je dopiero rano. Dlaczego lepiej nie otwierać ich wieczorem? Ziemia oddaje wówczas ciepło do otoczenia, co może tylko pogorszyć sytuację wewnątrz.
Zasłonięcie okien zasłonami, roletami czy żaluzjami
Zasłonięcie okien może być bardzo pomocne, gdyż ciepło dostaje się do mieszkania także przez szyby. Najlepsze będą jasne zasłony, bo nie będą się nagrzewać tak mocno jak czarne, a dodatkowo odbiją część promieni słonecznych. Materiał można powiesić nie tylko po wewnętrznej, ale również po zewnętrznej stronie okna. Tak skonstruowana bariera będzie najskuteczniejsza. Zamiast zasłon sprawdzą się także rolety i żaluzje.
Wentylatory w ruch!
Do schłodzenia się latem można również wykorzystać urządzenia mechaniczne. Najczęściej są to wentylatory, które działają na zasadzie wprawiania powietrza w silny ruch. Daje to wrażenie jego schłodzenia. Dobrym pomysłem będzie ustawienie dwóch wentylatorów: jednego przy drzwiach, skierowanego do środka, a drugiego przy oknie. Pozwoli to pozbyć się ciepłego powietrza z mieszkania.
Ograniczenie korzystania z urządzeń generujących ciepło
Ciepło może dostać się do wnętrza z zewnątrz, ale może również powstać wewnątrz. Każdy, kto w upał gotował obiad na kuchence, nie wspomina tego doświadczenia najlepiej. Podczas największego skwaru najlepiej zrezygnować z używania nie tylko wspomnianej kuchenki, ale również mikrofalówki, piekarnika, a nawet żelazka. Żarówki, zwłaszcza starego typu, też wydzielają sporo ciepła.
Zieloni sprzymierzeńcy w walce z upałem
Zieleń w mieszkaniu jest nie tylko elementem wystroju. Postawienie w mieszkaniu kilku roślin doniczkowych pozwala zarówno nawilżyć powietrze, jak i nieco je schłodzić. Dodatkowo skutecznie oczyszczą one powietrze z różnych zanieczyszczeń. W roli bariery przed słońcem sprawdzą się również rośliny okrywowe, takie jak bluszcz czy winorośl. Utworzą one naturalną warstwę termoizolacyjną.
Żaden z opisanych sposobów nie przynosi spodziewanej ulgi? Być może trzeba się zastanowić nad montażem klimatyzacji. Poza chłodzeniem zapewnia ona wiele innych korzyści, między innymi oczyszcza powietrze oraz nie „zaprasza” do mieszkania komarów czy much, a to dzięki wyeliminowaniu konieczności otwierania okien w celu wpuszczenia chłodniejszego powietrza. W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, więc zapraszamy do skontaktowania się z WASO KLIM, a zobaczymy, co da się zrobić.