Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji?

Jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji?

Naturalne jest, że klimatyzacja katowice podczas pracy wytwarza skropliny. Są one efektem wykraplania się wilgoci w wymienniku ciepła klimatyzatora. Ilość skroplin zależy od wilgotności i temperatury w pomieszczeniu. Im parametry są wyższe, tym więcej powstaje skroplin. Klimatyzacje są do tego przystosowane i posiadają tackę pod wymiennikiem ciepła w jednostce wewnętrznej. Kluczem jest zaprojektowanie odpływu skroplin tak, by klimatyzator nie przeciekał. Jak zatem prawidłowo i bezpiecznie odprowadzić skropliny?

Metody odprowadzania skroplin z klimatyzacji

Zasadniczo można wyróżnić dwie metody odprowadzania skroplin z klimatyzacji:

  • odprowadzenie do kanalizacji,
  • odprowadzenie do zbiornika na zewnątrz budynku.

Oczywiście najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem jest odprowadzanie skroplin do kanalizacji. Należy wykonać projekt odpływu grawitacyjnego i zaplanować wpięcie do pionu kanalizacyjnego. Wówczas skropliny zostaną automatycznie odprowadzone do kanalizacji, a użytkownik klimatyzacji domowej nie będzie musiał martwić się opróżnianiem zbiorników. Oczywiście decydując się na ten sposób, należy zainstalować syfon. Dzięki temu do klimatyzacji nie będzie przedostawał się nieprzyjemny zapach z kanalizacji. To rozwiązanie jest droższe w wykonaniu, jednak nie wymaga ręcznej obsługi tacy ze skroplinami podczas użytkowania urządzenia. Minusem jest jednak fakt, że taką instalację należy zaplanować odpowiednio wcześniej lub niezbędne jest przeprowadzenie remontu.

Kolejną metodą, znacznie częściej spotykaną, jeśli chodzi o klimatyzację domową, jest odprowadzanie skroplin do zbiornika na zewnątrz budynku. Właściciele domów jednorodzinnych mają tutaj większą swobodę. Mieszkańcy mieszkań w blokach potrzebują zwykle do montażu klimatyzacji zgody spółdzielni czy wspólnoty. Co za tym idzie, muszą pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika z wodą. W trakcie upalnych dni przez cały dzień pracy klimatyzacja jest w stanie zgromadzić nawet litr wody. Przelanie zbiornika wiąże się z zalaniem balkonu niżej czy elewacji, co może spotkać się ze sprzeciwem mieszkańców.