Jak prawidłowo dbać o klimatyzację?

Jak prawidłowo dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja zapewnia nam komfort – zarówno w domowym zaciszu, jak też miejscu pracy. Aby urządzenie mogło jednak dobrze spełniać swoją rolę i służyło bezawaryjnie przez wiele lat, to należy o nie właściwie zadbać. W przeciwnym razie powietrze trafiające do danych pomieszczeń nie będzie czyste, co może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia użytkowników. Na szczęście pielęgnacja systemów klimatyzacyjnych nie jest szczególnie skomplikowana – podpowiadamy, jak się za nią zabrać.

Dlaczego dbanie o czystość klimatyzacji jest ważne?

Każdy klimatyzator przed wylotem powietrza posiada specjalny filtr, który usuwa kurz i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu chłodne powietrze dostające się do pomieszczeń jest czyste. Nieco bardziej zaawansowane modele mogą być też wyposażone w filtry odwadniające oraz plazmowe, odpowiadające za dodatkowe uzdatnianie powietrza.

Na wspomnianych filtrach stopniowo osadzają się kolejne zanieczyszczenia, co wpływa na zmniejszenie wydajności pracy klimatyzacji i prowadzi do większego zapotrzebowania na energię. Poza obniżeniem mocy chłodniczej urządzenia, może również dojść do jego uszkodzenia, co będzie wiązało się z kosztowną naprawą. Gromadzący się brud jest też doskonałą pożywką dla różnych drobnoustrojów, grzybów oraz pleśni, które rozwijają się wewnątrz klimatyzacji i są następnie wtłaczane wraz ze schłodzonym powietrzem do wnętrz. Kontakt z mikroorganizmami zamieszkującymi system klimatyzacyjny może nieść groźne konsekwencje zdrowotne, takie jak chociażby poważne schorzenia płuc.

Właśnie dlatego każdy właściciel powinien regularnie czyścić klimatyzację, ponieważ przekłada się to nie tylko na oszczędności i dłuższą żywotność samego urządzenia, ale również bezpieczeństwo domowników.

Jak samodzielnie czyścić klimatyzację?

Podstawową pielęgnację klimatyzacji domowej można przeprowadzić samodzielnie. Do tego celu wystarczy miękka i sucha szmatka lub gąbka – za jej pomocą delikatnie oczyszczamy wloty i wyloty powietrza urządzenia, czyli miejsca, gdzie gromadzi się kurz. W przypadku nieco poważniejszych zabrudzeń można skorzystać z letniej wody z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, np. mydła lub zwykłego płynu do naczyń. Należy jednak pamiętać, by nie używać silnych i żrących detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię jednostki.

Nie można też zapomnieć o czyszczeniu filtrów – zazwyczaj powinno się to robić co dwa tygodnie, jednak niektóre modele są wyposażone w specjalny wskaźnik, który sygnalizuje konieczność pielęgnacji tego elementu. Właściwy sposób mycia filtrów jest zawsze wskazywany przez jego producenta – w wytycznych można znaleźć informacje, czy produkt lepiej odkurzyć czy też przemyć wodą.

Wsparcie fachowców, czyli okresowe przeglądy

Dbanie o stan klimatyzacji we własnym zakresie, choć potrzebne, nie jest niestety wystarczające. Z tego powodu przynajmniej raz w roku powinniśmy wezwać specjalistyczną firmę, która wykona kompleksowy przegląd klimatyzacji, obejmujący zarówno niezbędne prace konserwacyjne, jak też porządkowe.

Gruntowne czyszczenie klimatyzacji jest niezbędne, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się w głównej mierze w przewodach klimatyzacyjnych, do których użytkownik nie ma zazwyczaj dostępu. Ekipy serwisowe korzystają najczęściej ze szczotkowania mechanicznego, czyli metody, która polega na wprowadzeniu specjalnej szczotki do wnętrza kanałów wentylacyjnych i nadaniu jej wysokich obrotów. W ten sposób można pozbyć się nawet bardzo uciążliwych zabrudzeń.

Nie mniej ważne jest zdezynfekowanie całego systemu, aby zlikwidować wszelkie zamieszkujące go mikroorganizmy. W tym celu korzysta się ze specjalnych preparatów chemicznych zwanych biocydami, których ilość oraz rodzaj powinien zostać dobrany przez doświadczonych serwisantów.