Sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym budynku, niezależnie od tego, czy chodzi o obiekt o charakterze mieszkalnym czy użytkowym. Instalacja odpowiada bowiem za wymianę powietrza – jego cyrkulacja ma ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia oraz samopoczucia użytkowników danej przestrzeni, jak i konstrukcji samej nieruchomości. Niestety, niektóre systemy wentylacyjne mogą generować uciążliwy hałas, który przeszkadza w wykonywaniu obowiązków lub wypoczynku. Tłumaczymy, jak możesz skutecznie wyciszyć zbyt głośną instalację.
Skąd bierze się hałas w wentylacji?
Problem hałasu dobiegającego z wentylacji dotyczy właściwie każdego rodzaju instalacji. W przypadku systemu grawitacyjnego winowajcami są najczęściej źle wytłumione przewody, które poza samym powietrzem przenoszą również dźwięki, np. z sąsiedniego mieszkania. Nieprzyjemne odgłosy mogą być jednak o wiele bardziej dokuczliwe w instalacjach mechanicznych – to sprawka centrali wentylacyjnej oraz wentylatorów, których praca nie jest niestety bezgłośna.
Tym samym można wyróżnić dwa źródła hałasu w systemach wentylacyjnych. Pierwszym z nich są czynniki mechaniczne, czyli związane z działaniem wentylatorów. Nawet w pełni sprawne urządzenia generują pewien poziom natężenia dźwięku (najcichsze modele osiągają wartość 25-30 dB, co odpowiada szeptowi). Niestety, każda usterka, np. w postaci źle wyważonych wirników czy nieregularnej pracy silnika, wpływa negatywnie na fabryczne parametry podzespołów, sprawiając, że pracują głośniej niż powinny. Drugim czynnikiem, zwanym aerodynamicznym, jest samo powietrze, które wytwarza określone dźwięki przepływając przez kanały wentylacyjne oraz jego poszczególne elementy.
Odpowiednie wyciszenia centrali
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, urządzenia wchodzące w skład wentylacji mechanicznej pracują z określoną głośnością, na którą nie możesz mieć wpływu. Z tego powodu warto, abyś jeszcze przed dokonaniem zakupu dokładnie sprawdził zapewnienia producenta i zdecydował się na taki model centrali wentylacyjnej, która działa stosunkowo najciszej. Zwróć szczególną uwagę na parametr zwany mocą akustyczną – to właśnie on określa hałas, jaki przenika przez obudowę urządzenia do jego otoczenia.
W celu ograniczenia uciążliwych odgłosów musisz dobrze przemyśleć kwestię lokalizacji centrali. Powinna znaleźć się jak najdalej od pomieszczeń mieszkalnych lub użytkowych (najczęściej do tego celu wybiera się piwnicę lub strych). Jeżeli nie masz możliwości instalacji urządzeń w takim miejscu, to wybierz tzw. pomieszczenie pomocnicze, np. składzik, spiżarnię czy pralnię. Dobrym pomysłem jest też wyciszenie sąsiadujących pokoi za pomocą materiałów dźwiękochłonnych, ciężkich kotar lub masywnych dywanów – nawet najprostsze dodatki mogą zwiększyć chłonność akustyczną danego wnętrza.
Jeżeli istnieje taka możliwość, to możesz się też zdecydować na zabudowanie centrali oraz wentylatorów. Pamiętaj tylko, aby pozostawić w obudowie odpowiedni otwór rewizyjny. Specjalna luka pozwoli Ci na późniejsze przeprowadzanie okresowej konserwacji urządzeń, wymianę filtrów, a także naprawę w razie wystąpienia awarii.
Odpowiedni projekt wentylacji = mniejszy hałas
Wyciszenie samej centrali to oczywiście nie wszystko. Aby ograniczyć hałas emitowany przez wentylację, musisz zadbać również o pozostałe elementy instalacji wentylacyjnej. Podstawa to kanały powietrzne – powinieneś dobrać ich średnicę w taki sposób, aby prędkość przepływu powietrza nie przekraczała 3-4 m/s. Warto, aby przewody miały też dobre wygłuszenie akustyczne.
Musisz zwrócić również szczególną uwagę na anemostaty, czyli nawiewniki oraz wywiewniki, które stanowią zakończenie sieci wentylacyjnej. Dla uzyskania cichej pracy wspomniane elementy powinny znajdować się co najmniej 3-4 m od siebie. Warto zmniejszyć też napierające na nie ciśnienie statyczne – w tym celu przed danym anemostatem zamocuj przepustnicę dławiącą.
Ostatnim sposobem na wytłumienie wentylacji jest wykorzystanie tłumików. Możesz wybrać tłumik mocowany bezpośrednio na nawiewie lub wersję kanałową, którą należy umieścić wewnątrz przewodu. Jeżeli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie to pamiętaj, aby kupić produkt dopasowany do kształtu przewodów Twojej instalacji wentylacyjnej.
Zapraszamy klientów z Katowic na montaż klimatyzacji.