Jak wykorzystać klimatyzację zimą?

Jak wykorzystać klimatyzację zimą?

Klimatyzatory stały się na tyle przystępne cenowo, że dziś można je spotkać nie tylko w biurach i centrach handlowych, ale także wielu domach oraz mieszkaniach. Nic dziwnego – takie urządzenia są bowiem niezastąpione w czasie letnich upałów. Co ciekawe, klimatyzacja może być z powodzeniem wykorzystywana również w sezonie zimowym. Jak to możliwe? Dowiesz się tego z niniejszego wpisu.

Klimatyzacja, czyli skuteczny sposób na dogrzewanie domu

Spora część dostępnych obecnie na rynku klimatyzatorów posiada dwa tryby pracy – chłodzenia oraz grzania. W praktyce oznacza to, że urządzenia można z powodzeniem wykorzystywać przez cały rok: latem do obniżania temperatury wewnątrz domu, z kolei w tzw. sezonie przejściowym w roli dodatkowego lub alternatywnego źródła energii cieplnej. Do takiego zadania nadają się nawet popularne klimatyzatory typu split, czyli składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Sprzęt tego typu może bowiem działać w dokładnie taki sam sposób, co powietrzne pompy ciepła.

W jaki sposób klimatyzator może służyć za dodatkowy system grzewczy? Jednostka zamontowana poza domostwem pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, z kolei wysokowydajna sprężarka przekazuje pozyskaną energię do wnętrza domu. Co więcej, klimatyzator cały czas pozwala na kontrolowanie panującego w pomieszczeniu mikroklimatu – zupełnie tak samo, jak w czasie letnich upałów.

Jakie są zalety stosowania klimatyzacji zimą?

Montaż klimatyzacji z funkcją grzania może przynieść Ci wiele wymiernych korzyści. Wśród najważniejszych zalet tego rozwiązania należy wymienić:

  • niższe rachunki za prąd w porównaniu z dogrzewaniem domu za pomocą klasycznych grzejników elektrycznych (oszczędność od 60 do nawet 80%),
  • łatwe sterowanie oraz natychmiastowe uruchamianie, a także brak potrzeby wykonywania tzw. brudnych czynności, jak np. uzupełnianie paliwa stałego do pieca,
  • wielofunkcyjność – jedno urządzenie sprawdzi się zarówno latem, jak i w sezonie przejściowym oraz zimą,
  • czystość powietrza, za którą odpowiada system filtrów usuwający wszelkie zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy,
  • regulację poziomu wilgotności oraz zapobieganie nadmiernego wysuszenia powietrza, które może doprowadzić do zwiększenia podatności na infekcję górnych dróg oddechowych.

Czy to się opłaca?

Klimatyzator z funkcją grzania sprawdzi się najlepiej na początku wiosny oraz pod koniec jesieni, kiedy temperatura za oknem jest stosunkowo niska, ale wykorzystanie klasycznych systemów grzewczych nie jest zbyt opłacalne. Fakt, urządzenie podniesie rachunki za energię elektryczną, ale będzie to nawet 3-krotnie niższy koszt niż w przypadku farelków czy grzejników elektrycznych. Wydajność nowoczesnych klimatyzatorów jest na tyle duża, że przed pojawieniem się pierwszych przymrozków są z powodzeniem w stanie samodzielnie zapewnić optymalną temperaturę w domu.

Musisz jednak pamiętać, że klimatyzator nie nadaje się do użytku w czasie siarczystych mrozów, tj. poniżej -15°C. Urządzenie będzie co prawda w stanie dostarczyć nieco ciepła, jednak pobierze do tego celu znaczne ilości prądu. Właśnie dlatego w środku zimy najrozsądniej wykorzystać sprzęt jedynie do tego, aby wspomóc działanie podstawowego systemu ogrzewania domu.

Jeżeli jeszcze przed zakupem wiesz, że chciałbyś korzystać z klimatyzatora przez cały rok, to możesz zdecydować się na taki model, który dobrze poradzi sobie w sezonie zimowym. Zwróć uwagę na oznaczenie sprzętu, a szczególnie na zakres temperatur, w jakim dana jednostka pracuje z największą efektywnością. Klimatyzatory inwerterowe przeznaczone na rynek Europy Środkowej są coraz częściej projektowane z myślą o występującym tutaj klimacie, więc bez większego problemu powinieneś znaleźć produkt dopasowany do swoich oczekiwań.