Jak zadbać o prawidłową wentylację połączonych pomieszczeń?

Jak zadbać o prawidłową wentylację połączonych pomieszczeń?

Zawilgocenie ścian, rozwój grzybów i pleśni, stopniowe niszczenie konstrukcji budynku czy nawet gorsze samopoczucie mieszkańców – to tylko niektóre efekty złej wentylacji mieszkania lub domu. Dbanie o prawidłową wymianę powietrza jest bardzo ważne, ale w przypadku pomieszczeń połączonych może stanowić niemałe wyzwanie. W niniejszym tekście tłumaczymy, o czym należy pamiętać przy tworzeniu systemów wentylacyjnych dla takich miejsc.

Kiedy wentylacja grawitacyjna nie wystarcza

Wiele budynków mieszkalnych korzysta z wentylacji grawitacyjnej. Jej działanie jest nieskomplikowane i opiera się na samoczynnym obiegu powietrza. Na początku trafia ono do pomieszczeń przez nawiewniki lub uchylone okna, następnie przemieszcza się do kuchni lub łazienki, aby na końcu opuścić dany obiekt przez kanały wentylacyjne , usuwając przy okazji wszelkie zanieczyszczenia. Takie rozwiązanie, choć powszechne, nie jest idealne i często nie spełnia swojego zadania – wynika to przede wszystkim z niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz intensywnego użytkowania danych przestrzeni.

Obniżoną wydajność wentylacji grawitacyjnej można najłatwiej zauważyć w przypadku pomieszczeń połączonych, np. salonów z aneksem kuchennym, gdzie ilość zanieczyszczeń w powietrzu potrafi gwałtownie wzrosnąć w bardzo krótkim czasie. Takie przestrzenie są również problematyczne z innego względu – poszczególne pokoje mogą mieć inne wymagania dotyczące wentylacji.

Najprostszym sposobem, aby wesprzeć działanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, jest zastosowanie wyciągu lub pochłaniacza (wyposażonego w zestaw odpowiednich filtrów). Pierwsze urządzenie zasysa powietrze i przenosi do szybu wentylacyjnego, z kolei drugie oczyszcza je i oddaje z powrotem do pomieszczenia. Należy przy tym pamiętać, że w kuchniach wyposażonych w kuchenkę gazową przewód wentylacji grawitacyjnej jest bezwzględnie wymagany i nie może zostać zabudowany – podłączenie wyciągu przeprowadza się wówczas za pomocą dodatkowego otworu lub specjalnej kratki wentylacyjnej wyposażonej w dwa wyloty.

O czym pamiętać dobierając wentylację?

Jeżeli planujemy zainstalować wyciąg, to zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być on w stanie w ciągu godziny przynajmniej 6 razy wymienić powietrze w danym pomieszczeniu. Aby wiedzieć, jakiej potrzebujemy wydajności, konieczne jest sprawdzenie kubatury danej przestrzeni – w przypadku pomieszczeń połączonych należy dodać do siebie ich objętość. W salonie z aneksem kuchennym o powierzchni 20 m² oraz wysokości 3 m niezbędny będzie zatem zakup wyciągu o wydajności 360 m³/h.

Moc urządzenia nie może być jednak zbyt wysoka – za górną granicę dopuszczalnej wydajności przyjmuje się 12 pełnych wymian powietrza na godzinę. Dlaczego przekroczenie tej wartości nie jest pożądane? Ponieważ może prowadzić do powstania podciśnienia, które uniemożliwi prawidłowe spalanie gazu w kuchence.