Jak zmniejszyć koszt eksploatacji klimatyzacji w domu?

Jak zmniejszyć koszt eksploatacji klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja staje się coraz częstszym widokiem w polskich domach. I nic w tym dziwnego, gdyż latem pozwala odetchnąć od upału, a zimą umożliwia dogrzanie pomieszczeń. Choć koszt zakupu klimatyzatora ciągle maleje, nadal wiele osób martwi się, że użytkowanie klimatyzacji zrujnuje ich budżet. Istnieje jednak kilka sposobów na obniżenie kosztów jej eksploatacji.

Odpowiedni projekt to podstawa

O oszczędnościach w eksploatacji klimatyzacji należy pomyśleć już na etapie wyboru urządzenia. Moc klimatyzatora powinna zostać dobrana do wielkości pomieszczenia, które ma być chłodzone. Urządzenie powinno zostać zamontowane w takim miejscu, które zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Warto również zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia. Samodzielne określenie najlepszego miejsca na montaż klimatyzacji nie jest łatwe, dlatego najlepiej jest zwrócić się o pomoc do fachowców.

Właściwe użytkowanie

Nowoczesne systemy klimatyzacji wyposażone są w zaawansowane czujniki, które pozwalają na dokładne ustawienie szeregu parametrów. Jeśli przez większość dnia w domu nikogo nie ma, klimatyzację można wyłączyć bądź ustawić ją na minimum. Dzięki opcji zaprogramowania urządzenia w taki sposób, by samo włączało i wyłączało się o określonej godzinie – lub jego zdalnej kontroli za pomocą aplikacji na telefonie, tablecie czy komputerze – możliwe jest dokładne zaplanowanie pracy jednostki wewnętrznej w taki sposób, by była uruchomiona tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Szczelne okna i drzwi

O skuteczności klimatyzacji decyduje w dużej mierze szczelność okien i drzwi – w końcu co z tego, że klimatyzator będzie intensywnie pracował, skoro gorące powietrze będzie dostawać się do wnętrza przez szczeliny w stolarce. Nie oznacza to od razu wymiany wszystkich okien i drzwi zewnętrznych, zwłaszcza jeśli są stosunkowo nowe – zazwyczaj wystarczające okazują się drobne naprawy, takie jak mocniejsze zlicowanie szyby z ramą okienną czy dokręcenie mocowania.

Regularne przeglądy

O klimatyzację trzeba właściwie dbać. Zaleca się, by przynajmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią – zaprosić do domu specjalistę, który zajmie się przeglądem klimatyzacji. Obejmuje on między innymi sprawdzenie czystości filtrów, pomiar szczelności całego układu oraz dezynfekcję jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Choć usługa taka oczywiście kosztuje, pozwala nie tylko obniżyć koszt eksploatacji klimatyzacji, ale również uniknąć poważnych usterek, których usunięcie wiązałoby się z koniecznością wysupłania znacznie większej kwoty.