Wentylacja grawitacyjna nie jest instalacją idealną, jednak wciąż stanowi najpopularniejsze rozwiązanie w polskich domach. Głównym powodem jest oczywiście jej prostota oraz praktycznie zerowy koszt eksploatacji, jednak wydajność tego rodzaju systemu wentylacyjnego, zwłaszcza w sezonie letnim, pozostawia wiele do życzenia. Niewystarczająca wymiana powietrza może doprowadzić do wielu negatywnych następstw, zarówno dla domowników, jak i samego budynku. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci zwiększyć skuteczność wentylacji grawitacyjnej.
Dlaczego należy zadbać o właściwą wentylację?
Działanie wentylacji grawitacyjnej, jak wskazuje zresztą sama nazwa, opiera się na działaniu siły grawitacji, a dokładniej naturalnej cyrkulacji powietrza. Najpierw trafia ono do wnętrza domu (np. za pośrednictwem nawiewników, nieszczelności czy uchylonych okien), gdzie ulega ogrzaniu. W wyniku podniesienia temperatury, zmniejsza się gęstość powietrza i staje się ono na tyle lekkie, że unosi się i następnie wydostaje z budynku za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu w pomieszczeniach powstaje podciśnienie, które „zasysa” kolejną porcję świeżego powietrza, a cały proces rozpoczyna się od nowa.
Kiedy opisana powyżej wymiana powietrza zachodzi bez przeszkód, to wentylacja grawitacyjna pozwala na skuteczne odprowadzanie z domu zanieczyszczeń, takich jak szkodliwe gazy czy zawieszone cząsteczki, np. dymu tytoniowego czy smogu. Stała cyrkulacja reguluje również poziom wilgotności, zapobiegając jej nadmiernemu gromadzeniu się w domu. Niestety, ale klasyczna wentylacja jest bardzo podatna na działanie czynników atmosferycznych – w praktyce oznacza to, że działa prawidłowo tylko w określonych warunkach i nie radzi sobie zbyt dobrze np. w czasie letnich upałów. Wymiana powietrza może być też zakłócona przez zaniedbania związane z konserwacją, błędami konstrukcyjnymi lub nieumiejętnym montażem.
Czym dokładnie grozi jednak niewystarczająca wentylacja? Nadmiar wilgoci prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, a nawet stopniowego odkształcania się drewnianych mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Przebywanie w nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach wywołuje też spory dyskomfort – mowa tutaj o m.in. poczuciu zmęczenia, bólach i zawrotach głowy czy silniejszych reakcjach alergicznych. Właśnie z tego powodu nie można bagatelizować spadku sprawności wentylacji grawitacyjnej.
Jak poprawić wydajność wentylacji grawitacyjnej – podstawowe sposoby
Najprostszym sposobem na zwiększenie skuteczności wentylacji grawitacyjnej są zwykłe prace porządkowe. Gromadzący się na wlotach brud stopniowo blokuje swobodny przepływ powietrza, obniżając tym samym wydajność całego systemu. W wielu przypadkach wystarczy więc oczyścić kratki wentylacyjne, aby poprawić ciąg o nawet 50-60%. Mogłoby się wydawać, że najlepszym pomysłem będzie całkowite usunięcie kratek, jednak nie zalecamy takiego sposobu – osłona zabezpiecza wnętrze domu przed kurzem oraz insektami.
Dobrym pomysłem jest także zamontowanie nawiewników okiennych, czyli prostych urządzeń mechanicznych, za pomocą których można swobodnie regulować strumień powietrza trafiający do wnętrza danych pomieszczeń. Takie rozwiązanie jest polecane szczególnie w przypadku budynków z wysokim poziomem izolacji oraz bardzo szczelną stolarką. Zalecamy, aby nawiewniki znalazły się w kuchni oraz łazience, ponieważ to właśnie w tych przestrzeniach potrzebna jest najlepsza wentylacja (ta drobna inwestycja poprawi jednak działanie systemu wentylacyjnego w całym domu).
Mechaniczne wspomaganie wentylacji grawitacyjnej
Jeżeli poprzednie sposoby okazały się niewystarczające, to możesz zdecydować się na montaż wentylatorów wyciągowych. Urządzenia mocuje się na wlocie do kanału wentylacyjnego, nawet proste i stosunkowo tanie wentylatory osiowe skutecznie zwiększą siłę ciągu kominowego. Czasem taki model może okazać się jednak zbyt słaby – ma to miejsce w przypadku źle zaprojektowanych systemów wentylacyjnych, gdzie występuje zerowy ciąg lub nawet ciąg wsteczny. Wówczas należy zdecydować się na wentylator promieniowy, który dysponuje większą mocą. Musisz tylko pamiętać, że urządzenie generuje nieco więcej hałasu niż swój słabszy odpowiednik.
Kiedy w danym pomieszczeniu nie ma kanału wentylacyjnego, możesz zamontować wentylator na oknie lub w ścianie zewnętrznej budynku – oczywiście, jeżeli pozwalają na to przepisy budowlane dotyczące Twojej nieruchomości. Pomimo nietypowego umiejscowienia, nie będziesz musiał martwić się brudem, owadami oraz powiewami wiatru dostającymi się do wnętrza domu – uniemożliwia to specjalnie opracowana konstrukcja wentylatorów.