Jaka temperatura w mieszkaniu jest optymalna?

Jaka temperatura w mieszkaniu jest optymalna?

Upodobania temperaturowe każdego człowieka są inne – niektórym osobom najlepiej odpoczywa i pracuje się w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza, inni wolą, gdy na termometrze jest kilka kresek więcej. Istnieją jednak pewne standardy, zalecane przez lekarzy i instalatorów, które można przyjąć za uniwersalne.

Różne pomieszczenia – różna optymalna temperatura

Mianem temperatury pokojowej określa się najczęściej temperaturę w zakresie od 18 do 22 stopni Celsjusza. W poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu, w zależności od ich funkcji, temperatura powinna być jednak dostosowywana indywidualnie:

  • W salonie/pokoju dziennym najlepsza będzie temperatura około 20 stopni Celsjusza – odpowiada ona zdecydowanej większości osób.
  • W kuchni najodpowiedniejsza będzie temperatura o stopień, dwa lub nawet trzy niższa – znajduje się w niej bowiem wiele urządzeń emitujących ciepło.
  • Jeszcze niższa temperatura, w zakresie od 16 do 18 stopni Celsjusza, jest polecana w przypadku sypialni – zbyt wysoka temperatura utrudnia wypoczynek.
  • Najwyższa temperatura, od 22 do nawet 24 stopni, powinna być utrzymywana w łazience – często unosi się w niej para wodna, więc wyższa temperatura nie grozi przesuszeniem organizmu.
  • W pokoju noworodka i niemowlaka powinno być o stopień lub dwa cieplej niż w pokoju dziennym – małe dzieci są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż dorośli.
  • W pokoju użytkowanym przez osobę starszą najlepsza będzie temperatura zalecana dla noworodków i niemowląt – niskie temperatury są dla większości seniorów uciążliwe.

Warto pamiętać, by zimą nieco obniżać temperaturę w całym domu. Częstsze przechodzenie z dobrze dogrzanych pomieszczeń na zewnątrz i odwrotnie sprzyja łapaniu infekcji.

Wysokie temperatury latem? Pomocą służy klimatyzacja

O ile odpowiednie ogrzanie domu w chłodniejszej porze roku nie stanowi zazwyczaj większego problemu – zwłaszcza że zimy są coraz łagodniejsze – problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury może wystąpić latem. Jego skutecznym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji, która obniży temperaturę wewnątrz mieszkania. Należy jednak pamiętać, by chłodzenie nie było zbyt mocne – jeśli na zewnątrz jest 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz domu powinna być o 5-6 stopni niższa. Pozwoli to uniknąć szoku termicznego czy ropnej anginy, na którą narażone są zwłaszcza niemowlęta.