Jaki jest koszt eksploatacji pompy ciepła?

Jaki jest koszt eksploatacji pompy ciepła?

Pompy ciepła cieszą się w Polsce coraz większą popularnością – zgodnie z oficjalnymi danymi sprzedaż tego typu urządzeń wzrosła w 2019 roku aż o 37% w porównaniu do roku poprzedniego. Powodem tak dużego zainteresowania jest oczywiście ekonomiczność oraz wszechstronność – pompa nadaje się bowiem zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowywania w nim ciepłej wody użytkowej. W niniejszym tekście przedstawimy na przykładzie, ile orientacyjnie wynosi koszt eksploatacji pompy ciepła gruntowej oraz powietrznej.

Nasz przykładowy dom, czyli założenia obliczeń

Aby lepiej zobrazować potencjalne koszty generowane przez system ogrzewania oparty o pompę ciepła, załóżmy, że znajdzie się on w nowo wybudowanym parterowym domu jednorodzinnym o powierzchni 150 m². Nasz obiekt cechuje się bardzo dobrą izolacją termiczną i jest zlokalizowany w centralnej Polsce, czyli w strefie klimatu umiarkowanego, gdzie przy największych zimowych mrozach temperatura zewnętrzna nie spada poniżej -20°C.

Na potrzeby rozważań przyjmijmy również, że budynek zamieszkuje 4-osobowa rodzina, która poza ogrzewaniem chciałaby korzystać z pompy do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Uśredniając, nasze zapotrzebowanie na moc cieplną wyniesie 7,5kW (50W/m2) – do tej wartości nie doliczamy zapasu mocy na potrzeby grzania wody kranowej, ponieważ przyda się on tylko przy ekstremalnie niskich temperaturach.

Ile wyniesie nas koszt użytkowania pompy ciepła?

Analiza wszystkich opisanych powyżej danych pokazuje, że roczny koszt ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła jest jednym z najkorzystniejszych ekonomicznie rozwiązań ze wszystkich dostępnych na rynku i wynosi około 2000 zł. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to pompy gruntowej, która na samym starcie wiąże się z większą inwestycją, ponieważ wymaga przeprowadzenia prac ziemnych (szczególnie kosztochłonnych w przypadku wykorzystania kolektorów pionowych). Mimo tego warto pamiętać, że takie urządzenie zapewnia stabilną dostawę energii cieplnej przez cały rok, co jest szczególnie przydatne w polskiej strefie klimatycznej.

Pod względem kosztów eksploatacji nieco gorzej wypada pompa powietrzna – jeden sezon grzewczy wiąże się z nakładem finansowym rzędu 3000 zł. Wyższa cena wynika głównie ze zmiennych warunków atmosferycznych, które mają wpływ na efektywność pracy urządzenia. Nie można jednak zapomnieć, że montaż pompy ciepła czerpiącej energię z powietrza stanowi mniejszy wydatek niż w przypadku pompy gruntowej, ponieważ nie wymaga ona wykonania skomplikowanych wierceń i sond. Dzięki temu cała instalacja szybciej się zwróci.

Podsumowując, oba rodzaje pomp ciepła są tańsze w użytkowaniu niż większość systemów ogrzewania, takich jak np. popularne kotły na węgiel i gaz (odpowiednio 3600 zł i 4200 zł rocznie) czy też ogrzewanie elektryczne (9000 zł rocznie).