Jakie jest najlepsze miejsce na jednostkę centralną klimatyzatora?

Jakie jest najlepsze miejsce na jednostkę centralną klimatyzatora?

Najpopularniejsze klimatyzatory, czyli tzw. split składają się z dwóch elementów – jednostki wewnętrznej, która znajduje się w domu, oraz jednostki zewnętrznej, zwanej też centralną.

Aby system klimatyzacyjny mógł działać wydajnie i bez problemów, obie wspomniane części powinny zostać zamontowane we właściwy sposób. W niniejszym tekście tłumaczymy, jakie jest najlepsze miejsce na umieszczenie jednostki centralnej klimatyzatora.

Podstawowe zasady montażu jednostki centralnej

To, gdzie umieścimy jednostkę zewnętrzną, zależy od wielu czynników. Jednym z istotniejszych jest odległość od drugiego elementu klimatyzatora. Zasada jest bardzo prosta – dystans pomiędzy jednostkami powinien być jak najmniejszy. Dzięki temu unikniemy kłopotliwego prowadzenia przewodów.

Jeżeli chodzi o sposób montażu klimatyzacji, najbezpieczniejszym wyborem będzie  konstrukcja wsporcza typu L. Należy oczywiście pamiętać o wypoziomowaniu zamocowanej jednostki i zabezpieczeniu jej za pomocą specjalnych podkładek antywibracyjnych. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie stalowych rur osłonowych, do których można schować rurociągi, chroniąc je zarówno przed działaniem czynników zewnętrznych, jak też postronnych osób.

Jednostka centralna klimatyzatora – gdzie ją zamontować?

Jednostka zewnętrzna daje duże pole do manewru, ponieważ może zostać zamontowana w wielu miejscach. Powszechnym wyborem jest ściana budynku, w którym ma znaleźć się system klimatyzacji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby element umieścić na dachu czy też obok samego obiektu, np. na specjalnie przygotowanej do tego celu konstrukcji z bloczków betonowych. W ostatnim przypadku należy jednak pamiętać, że jednostka powinna znajdować się minimum 30 cm ponad poziomem gruntu. W przeciwnym razie nie będzie możliwe swobodne odprowadzanie skroplin, a urządzenie zostanie dodatkowo narażone na kontakt z zalegającym śniegiem.

Najlepiej, aby jednostka centralna została zamontowana w miejscu o dobrej wentylacji i niskim nasłonecznieniu, dzięki czemu w czasie bezchmurnych i słonecznych dni nie będzie się zanadto nagrzewała. O ile to możliwe, urządzenia nie powinno się instalować na płaskich dachach, zwłaszcza tych, które są pokryte papą. Nie można też zapomnieć o tym, aby zapewnić łatwy dostęp do jednostki – przyda się to oczywiście w czasie serwisu klimatyzacji, umożliwiając swobodne przeprowadzanie prac przez serwisantów.

Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w czasie wyboru lokalizacji, jest hałas emitowany przez wentylatory, który może być uciążliwy zarówno dla domowników, jak też bliskich sąsiadów. Z tego powodu nie zaleca się montażu jednostki przy oknach i drzwiach wejściowych.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli jesteśmy właścicielami domów jednorodzinnych lub innych wolnostojących obiektów, to sami decydujemy, w jakim miejscu znajdzie się jednostka centralna. Sprawa przedstawia się inaczej w przypadku mieszkań – tam konieczne jest zdobycie odpowiedniej zgody od administratora, zarządcy lub dewelopera danej inwestycji. Polecamy, aby zająć się tym z wyprzedzeniem, ponieważ załatwianie formalności może przeciągnąć w czasie cały proces montażu klimatyzacji.

Jeżeli samodzielny dobór optymalnej lokalizacji jest problematyczny, zawsze można zwrócić się o pomoc do montera.