Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim uciążliwe upały. Na szczęście w sklepach, urzędach oraz innych przestrzeniach publicznych coraz częściej spotykamy systemy klimatyzacyjne, które pozwalają nam znieść wysokie temperatury. Co jednak, jeżeli chcielibyśmy zdecydować się na montaż takiej instalacji we własnym domu? W niniejszym wpisie przyjrzymy się najczęściej stosowanym rodzajom klimatyzatorów i odpowiemy na pytanie, kiedy sprawdzą się najlepiej.
Klimatyzatory typu split
Split to bez wątpienia najczęściej spotykany typ klimatyzatora w polskich domach, zwłaszcza jednorodzinnych. Urządzenie składa się z dwóch elementów (stąd też nazwa, która w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „rozdzielenie”) – jednostki zewnętrznej, wyposażonej w skraplacz i sprężarkę, oraz jednostki wewnętrznej, posiadającej parownik z wentylatorem. Ten rodzaj instalacji świetnie sprawdzi się w przypadku budownictwa mieszkalnego, ponieważ cechuje się nie tylko dobrą wydajnością oraz niewielkimi rozmiarami, ale również cichą pracą. Ostatnia właściwość wynika z faktu, że podzespoły generujące największy hałas (czyli przede wszystkim sprężarka) znajdują się poza wnętrzem budynku.
Duży rozwój technologiczny sprawił też, że klimatyzatory wcale nie muszą zaburzać estetyki naszych wnętrz, lecz wręcz przeciwnie – potrafią stanowić dodatkowy element wyposażenia, który będzie w pełni spójny z charakterem danego pomieszczenia.
Klimatyzatory typu split dzielą się właściwie na kilka kategorii, w zależności od miejsca montażu jednostki wewnętrznej. Tym samym wyróżniamy:
- klimatyzację ścienną: charakteryzuje się małymi wymiarami, cichą pracą i dobrą wydajnością. Jednostkę montuje się bezpośrednio na ścianie, najczęściej w odległości od 10 do 30 cm od sufitu. Ten rodzaj cieszy się szczególną popularnością w domach oraz biurach – to zasługa zarówno doskonałych parametrów i rozbudowanych rozwiązań automatyki, jak również atrakcyjnej ceny,
- klimatyzację przypodłogową: urządzenie przypomina swoim wyglądem grzejnik i może być zamocowane w dowolnym miejscu, również we wnękach podokiennych czy wykuszach, pozwalając na zaoszczędzenie łatwiej dostępnych przestrzeni; rozwiązanie szczególnie polecane do większych pomieszczeń,
- klimatyzację podsufitową: ten typ klimatyzatorów jest instalowany bezpośrednio na stropie, zapewniając równomierny napływ chłodnego i czystego powietrza do całego pomieszczenia. Konstrukcja jednostki sprawia, że sprawdza się ona najlepiej w wysokich przestrzeniach,
- klimatyzację kasetonową: ze względu na wysokie walory estetyczne oraz dużą wydajność, jednostka tego rodzaju znalazła szerokie zastosowanie w obiektach użytkowych, takich jak m.in. sklepy, biura czy też punkty usługowe. Jednostka wewnętrzna jest montowana w przestrzeni sufitu podwieszanego.
Klimatyzatory w systemie multisplit
Klimatyzatory multisplit działają na podobnej zasadzie, co opisane wcześniej urządzenia typu split, jednak zamiast jednej jednostki wewnętrznej, system pozwala na montaż kilku agregatów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest schładzanie powietrza w kilku pomieszczeniach jednocześnie z pomocą jednej instalacji. Co więcej, klimatyzacja multisplit pozwala również na indywidualne regulowanie parametrów pracy urządzenia w danej przestrzeni (poszczególne jednostki mogą pracować niezależnie od siebie, zapewniając inne warunki).
System klimatyzacji typu multisplit jest wykorzystywany przede wszystkim w dużych obiektach, głównie galeriach handlowych, biurowcach oraz hotelach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podobna instalacja została zamontowana w domu jednorodzinnym. Decyzję o montażu klimatyzatora multisplit warto podjąć jeszcze na etapie budowy inwestycji, ponieważ połączenie jednostek wewnętrznych z zewnętrzną wymaga przeprowadzania dość inwazyjnych prac, które mogą wygenerować znaczne koszty w przypadku już wykończonych budynków.
Klimatyzatory przenośne
Alternatywnym i poniekąd pośrednim rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne, wśród których wyróżniamy klimatyzatory jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. Pierwszy typ urządzeń składa się z jednego agregatu, który w swojej obudowie ma zarówno skraplacz, jak i parownik. Jednostkę można bez większego problemu przenosić pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami – konieczne jest tylko umieszczenie specjalnego przewodu w oknie lub innym otworze ściennym, aby umożliwić odprowadzenie pobranej energii cieplnej. Drugi typ, czyli klimatyzator dwuczęściowy, przypomina swoją budową klimatyzację split, ponieważ również składa się z dwóch jednostek.
Główną zaletą obu produktów jest ich duża mobilność oraz brak konieczności kosztownego i specjalistycznego montażu. Z drugiej strony klimatyzatory przenośne zajmują sporo miejsca oraz generują większy hałas w czasie pracy (zwłaszcza urządzenia jednoczęściowe). Nie można również zapomnieć o niższej wydajności, jednak w niektórych przypadkach zastosowanie podobnego klimatyzatora jest po prostu konieczne (np. w obiektach zabytkowych, gdzie na montaż jednostki zewnętrznej nie zgadza się konserwator).