Klimatyzacja, jak każde inne urządzenie, jest narażona na różnego rodzaju awarie. Problemy z działaniem systemu klimatyzacyjnego mogą mieć odmienny charakter i dawać rozmaite symptomy, jednak niektóre usterki są na tyle powszechne, że występują w praktycznie każdym rodzaju instalacji. W niniejszym wpisie przyglądamy się typowym nieprawidłowościom w działaniu klimatyzatorów i tłumaczymy, jak sobie z nimi poradzić.
Klimatyzator nie chce się uruchomić
Próbujesz włączyć klimatyzator, jednak urządzenie kompletnie nie reaguje? Ten powszechny problem może mieć wiele źródeł, jednak samodzielną diagnostykę warto zacząć od najprostszych kwestii. Na początku sprawdź rozdzielnię elektryczną oraz stan bezpieczników – może się bowiem okazać, że za awarię nie odpowiada sama jednostka, tylko zły stan instalacji elektrycznej. Dobrym pomysłem jest też wymiana baterii w pilocie dołączonym do klimatyzatora (oczywiście o ile Twój model jest obsługiwany właśnie w taki sposób). Nic nie przynosi rezultatów? W takim razie spójrz na wyświetlacz urządzenia. Na specjalnym panelu powinien wyświetlić się kod błędu – do jego odczytania skorzystaj z listy, która powinna znajdować się w dokumentacji technicznej jednostki.
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że za awarię klimatyzatora odpowiada uszkodzenie kluczowych elementów elektronicznych, takich jak np. płyta główna czy czujniki, lub sprężarki. W takim wypadku samodzielna próba naprawy nie jest zbyt dobrym pomysłem. Po prostu wezwij nasz zespół serwisantów – zajmiemy się wykryciem dokładnego źródła problemu oraz jego usunięciem.
System klimatyzacyjny utracił swoją wydajność
Zauważyłeś, że Twój klimatyzator pracuje głośniej, nie zapewnia już optymalnego komfortu termicznego, a przy okazji pobiera coraz więcej energii elektrycznej? Winowajcą jest z pewnością brud, który zgromadził się na filtrach oraz chłodnicy – zanieczyszczenie w postaci kurzu blokuje swobodny przepływ powietrza. W efekcie urządzenie nie może działać z pełną mocą i jest niepotrzebnie obciążone, co wpływa negatywnie na jego żywotność. Na szczęście pozbycie się tego problemu jest bardzo proste – wystarczy, że dokładnie wyczyścisz filtry i na przyszłość będziesz pamiętał o regularnym myciu poszczególnych elementów klimatyzatora.
Za spadkiem wydajności systemu klimatyzacyjnego może stać również nieszczelność układu, która doprowadza do stopniowej utraty czynnika chłodniczego. W takim wypadku powinieneś niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalistów – rozszczelnienie instalacji może bowiem doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprężarki i innych kluczowych podzespołów. Doświadczeni serwisanci z naszego zespołu chętnie zajmą się wykryciem nieszczelności, jej naprawą oraz późniejszym uzupełnieniem chłodziwa.
Z jednostki wewnętrznej kapie woda
W wyniku pracy klimatyzacji dochodzi do schłodzenia temperatury powietrza oraz jego osuszenia. W efekcie zawieszona w danym pomieszczeniu para wodna zaczyna kondensować się wewnątrz klimatyzatora, a następnie w postaci cieczy spływać do tzw. tacy ociekowej. Woda zgromadzona wewnątrz tego elementu jest później odprowadzana do kanalizacji lub na zewnątrz budynku – w zależności od modelu urządzenia może za to odpowiadać siła grawitacji lub mechaniczny podzespół zwany pompką skroplin.
Jeżeli odpływ jednostki nie jest drożny, to w klimatyzatorze zaczyna zbierać się coraz więcej wody – po przekroczeniu maksymalnego poziomu zaczyna się ona po prostu wylewać z wnętrza jednostki. Do takiej samej sytuacji może doprowadzić awaria pompki skroplin lub źle wykonana instalacja odpływu (do najczęściej występujących błędów zaliczamy m.in. brak odpowietrzenia czy zbyt małą średnicę rur).
Z klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach
Jednostka działa bez zarzutu, jednak po jej uruchomieniu do wnętrza pomieszczenia nie dostaje się tylko chłodne powietrze, ale również niezbyt przyjemna woń? Za brzydki zapach odpowiadają wszelkie mikroorganizmy, które rozwijają się wewnątrz klimatyzatora. Podwyższona wilgotność w połączeniu z materią organiczną stwarza idealne warunki do rozwoju dla grzybów, pleśni oraz bakterii. Aby poradzić sobie z mikroskopijnymi lokatorami jednostki, należy przynajmniej co pół roku przeprowadzić jej gruntowne czyszczenie oraz odkażanie (do tego celu należy wykorzystać specjalistyczne preparaty przeznaczone do systemów klimatyzacyjnych).
Dzięki regularnym pracom porządkowym zadbasz nie tylko o zapach, ale także czystość powietrza wypełniającego wnętrze Twojego domu czy biura. Ma to ogromne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia osób, które przebywają w klimatyzowanej przestrzeni. Wszelkie drobnoustroje są bowiem potencjalnie niebezpieczne dla ludzkich dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku astmatyków i alergików.
Zapraszamy klientów z Katowic na montaż klimatyzacji!