Jakie są różnice między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną?

Jakie są różnice między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną?

Proces wymiany powietrza ma niebagatelne znaczenie zarówno dla samopoczucia i zdrowia domowników, jak i stanu technicznego samego obiektu. Nic więc dziwnego, że inwestorzy dokładnie analizują wszystkie za i przeciw przed wyborem optymalnego systemu wentylacji. Największy problem sprawia zdecydowanie się na typ instalacji – lepiej sprawdzi się grawitacyjna czy mechaniczna w wersji z odzyskiem ciepła? Jeżeli sam mierzysz się z podobną zagwozdką, to zapoznaj się z naszym krótkim porównaniem obu rozwiązań.

Czym jest wentylacja grawitacyjna i jak działa?

Wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną, to system, który zapewnia wymianę powietrza dzięki różnicy ciśnień oraz temperatur, jakie występują między wnętrzem a zewnętrzem budynku. Im wspomniane różnice są większe, tym wydajniej działa instalacja – w efekcie taki układ sprawdza się najlepiej zimą, z kolei w okresie letnim praktycznie w ogóle nie działa (wówczas konieczne jest więc wspomaganie się uchylaniem okien).

Jak dochodzi jednak do naturalnej cyrkulacji powietrza? Centralną częścią wentylacji grawitacyjnej są kominy, czyli pionowe kanały, którymi zużyte powietrze pochodzące z wnętrza domu wydostaje się na zewnątrz (specjalne wywietrzniki są najczęściej lokalizowane w łazience oraz kuchni). Dzięki temu procesowi dochodzi do powstania podciśnienia, które „zasysa” do domostwa nową porcję świeżego powietrza zewnętrznego (dostaje się ono przez specjalne nawiewniki okienne oraz wszelkie nieszczelności, przede wszystkim w stolarce).

Dlaczego wentylacja naturalna nie jest systemem idealnym?

Mogłoby się wydawać, że wentylacja grawitacyjna nie ma wad – w końcu wymiana powietrza zachodzi samoczynnie (z lepszym lub gorszym skutkiem), a sam użytkownik nie musi ponosić z tego tytułu kompletnie żadnych opłat (chyba, że mowa o okresowym przeglądzie przewodów wentylacyjnych). Niestety, ale taki system ma sporo minusów. Jednym z największych są straty energii cieplnej wynoszące nawet 60%. Jak to możliwe? Wystarczy silniejszy podmuch wiatru, aby wentylacja wywołała zbyt duże podciśnienie, a tym samym doprowadziła do szybkiego wychłodzenia wnętrza domu.

Zbyt „łagodne” warunki atmosferyczne nie są jednak wcale lepsze. Jeżeli nie występuje znacząca różnica ciśnienia lub temperatury, to wentylacja grawitacyjna niemal całkowicie traci swoją wydajność (to samo dzieje się wówczas, gdy obiekt mieszkalny cechuje się zbyt szczelną izolacją ścian i okien). Efekt? W domu tworzy się niekorzystny mikroklimat – gromadząca się wilgoć oraz zanieczyszczenia w postaci kurzu i pyłu stwarzają idealne środowisko do rozwoju pleśni, grzybów oraz innych szkodliwych mikroorganizmów. Zła jakość powietrza nie tylko pogarsza komfort i samopoczucie domowników, ale może również wpłynąć negatywnie na ich zdrowie, a zwłaszcza stan górnych dróg oddechowych.

Czym charakteryzuje się wentylacja mechaniczna?

W wentylacji mechanicznej za wymuszanie ruchu powietrza odpowiadają wentylatory. Dzięki temu użytkownik takiego systemu jest nie tylko w pełni niezależny od panujących w danym momencie czynników pogodowych, ale może także swobodnie kontrolować intensywność wentylacji w zależności od osobistych potrzeb. W praktyce oznacza to, że właściciel jest w stanie zmniejszyć wydajność pracy instalacji, np. wówczas, gdy w domu znajdują się sami mieszkańcy, lub zintensyfikować wymianę powietrza w przypadku odwiedzin gości.

Obecnie centrale wentylacyjne są wyposażone w specjalny wymiennik, zwany rekuperatorem. Ten dodatkowy podzespół odpowiada za odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza – pozyskana w ten sposób energia jest następnie wykorzystywana do podgrzania powietrza, które trafia do wnętrza domostwa. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją pozwala więc realnie obniżyć koszty eksploatacji danego budynku. Bardziej zaawansowane systemy zatrzymują nawet 90% ciepła, które w przeciwnym wypadku zostałoby bezpowrotnie utracone wraz ze zużytym powietrzem.

Pełna kontrola nad intensywnością wentylacji oraz odzysk energii cieplnej nie są jednak jedynymi zaletami instalacji nawiewno–wywiewnych. Wentylacja mechaniczna dba również o czystość powietrza – to zasługa systemu filtrów zlokalizowanych w centrali wentylacyjnej. Specjalne zabezpieczenie zatrzymuje wszelkie niepożądane zanieczyszczenia, takie jak drobne owady, kurz czy pył. To szczególnie istotne, jeżeli domownicy cierpią na alergię lub dom znajduje się blisko ruchliwej drogi.

Podsumowanie

Wentylacja grawitacyjna cechuje się prostą konstrukcją, dzięki czemu jej instalacja nie wymaga dużych nakładów finansowych. Niestety, zupełny brak kontroli nad wymianą powietrza, niska wydajność (a nawet całkowite zaprzestanie pracy systemu) oraz znaczne straty energii cieplnej sprawiają, że lepszym wyborem okazuje się instalacja wspomagana mechanicznie.

Fakt, cena zaprojektowania układu, rozprowadzenia przewodów oraz zakupu centrali z wymiennikiem ciepła będzie nieco wyższa niż w przypadku klasycznej wentylacji grawitacyjnej, jednak system mechaniczny zapewnia stopniowy zwrot kosztów w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Co więcej, instalacja wyposażona w wentylatory umożliwia regulację intensywności wietrzenia, a przy okazji wstępnie oczyszcza powietrze, które dostaje się do wnętrza pomieszczeń. To wszystko sprawia, że wentylacja mechaniczna jest obecnie coraz częściej wybierana przez prywatnych inwestorów.

Zapraszamy klientów z Katowic na montaż klimatyzacji!