Jakie są wymagania dla kotłowni z pompą ciepła?

Jakie są wymagania dla kotłowni z pompą ciepła?

Korzystanie z klasycznych systemów grzewczych, jak np. kotłów na paliwo stałe, generuje konieczność wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia na kotłownię. Na przestrzeni ostatnich lat tradycyjne rozwiązania tracą jednak stopniowo na znaczeniu – zwłaszcza w zestawieniu z pompami ciepła, które są coraz chętniej wybierane przez Polaków. Sam zastanawiasz się nad zainwestowaniem w takie urządzenie? W takim razie zapoznaj się z wymaganiami, jakie powinna spełniać kotłownia dla pompy ciepła.

Czy pompa ciepła musi być zamontowana w kotłowni?

Pompa ciepła, w przeciwieństwie do klasycznych kotłów opalanych węglem czy gazem, może być zainstalowana w praktycznie każdym pomieszczeniu obiektu mieszkalnego. W trakcie pracy urządzenia nie dochodzi bowiem do spalania paliwa, a tym samym powstawania jakichkolwiek spalin. W efekcie miejsce montażu pompy ciepła nie musi spełniać restrykcyjnych wymogów bezpieczeństwa, które są opisane w warunkach technicznych oraz Polskich Normach – mowa tutaj m.in. o kwestii ochrony przeciwpożarowej czy zaprojektowaniu odpowiedniego systemu wentylacyjnego.

Brak gazów spalinowych sprawia również, że inwestorzy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z budową kominów, które są niezbędnym elementem infrastruktury w przypadku tradycyjnych kotłów z otwartą komorą spalania. Umiejscowienie pompy ciepła jest też kompletnie niezależne od lokalizacji przewodów spalinowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby na etapie projektowania lub budowy domu jednorodzinnego przeznaczyć jedno z pomieszczeń na potrzeby montażu pompy ciepła. Taka przestrzeń nie będzie jednak wyłączona z użytku – urządzenie cechuje się „czystą” pracą, dzięki czemu dodatkowy metraż można swobodnie wykorzystać w roli suszarni czy schowka.

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Pompa ciepła może zostać zamontowana w niemal dowolnym miejscu domu jednorodzinnego. Jedynym wyjątkiem są pomieszczenia mieszkalne przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Co to właściwie oznacza? Tym terminem określa się te pokoje, w których poszczególni domownicy spędzają ponad 4 godziny każdej doby (chodzi więc przede wszystkim o salon czy sypialnię). Takie obostrzenie wynika z troski o komfort mieszkańców – pompa ciepła nie jest co prawda zbyt głośna, jednak dźwięk jej pracy może po pewnym czasie stać się dość uciążliwy.

Jakie miejsce nadaje się najlepiej do montażu pompy ciepła? To zależy przede wszystkim od charakteru danego obiektu. Jeżeli dysponujesz dodatkowym miejscem np. w pralni czy pomieszczeniu gospodarczym, to właśnie tam może znaleźć się urządzenie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby jednostka została zainstalowana w kuchni, łazience, przedpokoju, garderobie, a nawet na strychu.

Pompa przypomina swoimi wymiarami lodówkę, więc znalezienie miejsca do montażu nie powinno stanowić większego problemu. Przeszkodą nie są nawet nietypowe wnętrza – zamiast urządzenia wolnostojącego można bowiem postawić na jednostkę podwieszaną.

Ogólne wymagania dla kotłowni z pompą ciepła

Pompa ciepła nie może oczywiście znaleźć się w bardzo małym pomieszczeniu, przygnieciona dodatkowymi sprzętami. Minimalne wymiary pokoju, w jakim można zamontować dane urządzenie, znajdziesz w wytycznych producenta, a dokładniej instrukcji montażu. To właśnie ten dokument określa dokładne odległości, jakie należy zachować pomiędzy pompą a elementami konstrukcyjnymi czy wyposażenia wnętrz. Postępowanie zgodnie ze wskazówkami ułatwi nie tylko przeprowadzenie prac instalacyjnych, ale także późniejsze działania konserwacyjne i serwisowe.

Przy wyborze pomieszczenia, w którym ma znaleźć się pompa ciepła, warto wziąć pod uwagę umiejscowienie jednostki zewnętrznej. Najlepiej, aby urządzenia znajdowały się w swoim bliskim sąsiedztwie, ponieważ w znacznym stopniu ułatwi to montaż i pozwoli uniknąć dość inwazyjnych prac w przypadku już wykończonych obiektów. Aby pompa mogła pracować wydajnie, to powinna być zainstalowana w dobrze wentylowanym pokoju, gdzie względna wilgotność nie przekracza 70%, a temperatura utrzymuje się w granicach od 0 do 35°C.