Jakie warunki należy spełnić, by móc zamontować klimatyzację w bloku?

Jakie warunki należy spełnić, by móc zamontować klimatyzację w bloku?

Montaż klimatyzacji w już użytkowanym domu jednorodzinnym nie wymaga uzyskania żadnych pozwoleń – wystarczy kupić klimatyzator i zamontować go samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Inaczej jest w przypadku budynków wielorodzinnych. Jakie formalności trzeba spełnić, aby móc zamontować klimatyzację w bloku?

Potrzebna zgoda zarządcy, a czasem także sąsiadów

W polskim prawie nie istnieją żadne przepisy dotyczące instalacji klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych. Mimo to nie można po prostu kupić i zamontować klimatyzatora. Niezbędne jest przede wszystkim uzyskanie zgody na montaż od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. Najlepiej dołączyć do niego projekt instalacji klimatyzacyjnej, który powinien zawierać informacje o miejscu jej montażu oraz poziomie generowanego hałasu. Z reguły spółdzielnia wymaga także dołączenia do wniosku pisemnej zgody sąsiadów na instalację klimatyzacji. Najłatwiej jest uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji na balkonie. Trudniejsze może być otrzymanie pozwolenia na instalację klimatyzatora na elewacji bądź dachu budynku. Zdarza się, że zarządca wymaga także zgody architekta, który oceni, czy jednostka zewnętrzna nie wpłynie negatywnie na ogólną prezencję budynku.

Split czy multi split?

Jeszcze przed wystąpieniem o zgodę na montaż warto zastanowić się, jaki rodzaj klimatyzacji najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu. W przestrzeni prywatnej stosowana jest najczęściej klimatyzacja ścienna. Może to być zarówno instalacja typu split, czyli układ składający się z jednej jednostki zewnętrznej oraz jednej jednostki wewnętrznej, który jest idealnym wyborem do niewielkich przestrzeni, jak i instalacja typu multi split, w której skład wchodzi jedna jednostka zewnętrzna oraz kilka jednostek wewnętrznych – sprawdzi się ona w przypadku większych mieszkań. Należy jednak upewnić się, czy instalacja taka nie będzie zbyt głośna.

Brak zgody? Rozwiązaniem klimatyzator przenośny

Nie zawsze udaje uzyskać się zgodę zarządcy i/lub sąsiadów na montaż klimatyzacji. W innych budynkach, na przykład zabytkowych kamienicach, na umieszczenie jednostki zewnętrznej na balkonie może nie pozwolić konserwator zabytków. W takim wypadku jedyną dostępną opcją pozostaje klimatyzator przenośny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie będzie tak wydajny jak układy typu split czy multi split, jego praca będzie głośniejsza, a dodatkowo konieczne będzie zapewnienie mu dostępu do powietrza z zewnątrz – na przykład poprzez uchylone okno bądź drzwi balkonowe – co częściowo zniweluje efekt jego działania. Mimo to klimatyzator przenośny zapewni choć trochę przyjemnego chłodku w najgorętsze dni.