Wentylacja grawitacyjna to najprostszy i zarazem najtańszy system wentylacyjny. Jest spotykany w budynkach wszelkiego rodzaju i zapewnia dobrą wydajność. Nie jest jednak pozbawiony wad. Przez konstrukcję oraz kubaturę wielu mieszkań potrafi działać tylko w określonych warunkach i jest możliwy do zastosowania jedynie w niektórych przypadkach. Warto zwrócić uwagę na system i zapewnić mu jak największą drożność, a także zastosować rozwiązania najwyższej klasy. W końcu wentylacja budynku to nie tylko komfort mieszkańców, lecz także ich bezpieczeństwo.
Działanie wentylacji grawitacyjnej
Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie bezobsługowej wymiany powietrza. Zużyte i zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń mieszkalnych jest wtłaczane do komina i w późniejszym etapie wyciągane na zewnątrz budynku. Dokładna zasada działania jest stosunkowo prosta. Wewnątrz pomieszczeń panuje wyższe ciśnienie oraz wyższa temperatura powietrza, zaś na dworze jest zazwyczaj odwrotnie, przynajmniej przez pewną część roku. Przez większe ciśnienie i niższą wagę powietrza, to ciepłe unosi się do góry, przez co w kominie zostaje wytworzone podciśnienie. Przy spełnieniu określonych warunków cug zasysa zanieczyszczone powietrze i wyciąga je poza komin, już na zewnątrz budynku. Firma montująca wentylację powinna zadbać o niezakłócony ruch powietrza, a także bezpieczeństwo wszystkich elementów. Istotne jest stosowanie jedynie pionowych części składowych i unikanie poziomych. Wentylacja grawitacyjna to proste rozwiązanie, które jest niepozbawione wad. Dzięki zgłębieniu tej wiedzy będziesz mógł uchronić się przed problemami, a także poprawić działanie systemu.
Wady wentylacji grawitacyjnej
Na wydajność działania wentylacji grawitacyjnej bardzo duży wpływ mają warunki pogodowe. Najwydajniejsze funkcjonowanie tego systemu obserwujemy podczas znacznej różnicy temperatur, wynoszącej około 10 stopni Celsjusza między temperaturą otoczenia, a wnętrzem budynku. W przeważającej części roku ta różnica się zaciera, co może skutkować nawet całkowitym zatrzymaniem pracy systemu. Przez bardzo niewielką różnicę temperatur nie powstanie cug, który ma za zadanie wyssać powietrze z pomieszczeń na zewnątrz i jest główną składową całej wentylacji grawitacyjnej. Brak podciśnienia wewnątrz komina uniemożliwia jakiekolwiek działanie. Ważne jest także ciśnienie oraz stały przepływ powietrza. Nowoczesne okna oraz brak naturalnych szczelin, przez które może dostać się powietrze, dosłownie zatrzymuje działanie systemu grawitacyjnego. Powinniśmy wówczas uchylić okna lub otworzyć nawiewy, a także rozszczelnić drzwi wejściowe. Pamiętajmy również, że to rozwiązanie jest bardzo niekorzystne z punktu ogrzewania. Wtłaczane do wnętrza powietrze jest chłodne, a wyciągane – ogrzane. Tym samym może się okazać, że wydatki związane z utrzymaniem optymalnej temperatury we wnętrzach znacznie wzrosną. Z tego powodu w naszym klimacie lepiej może sprawdzić się system wentylacji mechanicznej, który świetnie zastąpi wentylację grawitacyjną.