Klimatyzacja – co ile przegląd w biurze i domu?

Klimatyzacja – co ile przegląd w biurze i domu?

Klimatyzacja to znakomity dodatek do domu lub biura, dzięki któremu zagwarantujesz sobie przyjemne uczucie chłodu w trakcie upalnych dni i odpowiednią wilgotność powietrza. Niskie ceny montażu funkcjonalnych systemów i rosnąca popularność sprawiły, że urządzenia stały się wręcz niezbędnym wyposażeniem przestrzeni, w których przebywa wiele osób – siedzibach firm, galeriach handlowych czy instytucjach. Aby jednak klimatyzacja mogła pracować prawidłowo, niezbędne są jej regularne przeglądy. Sprawdź, na czym polegają i jak często powinno się je przeprowadzać.

Na czym polega przegląd klimatyzacji?

Klimatyzacja do domu lub biura ma za zadanie podnieść komfort przebywania w pomieszczeniu. Jednak gdy system nie działa prawidłowo, nie tylko nie może spełniać swojej funkcji, ale także odbija się negatywnie na zdrowiu domowników i pracowników. Niewłaściwa praca urządzenia spowodowana jego zanieczyszczeniem obniża COP, czyli wartość współczynnika efektywności, co z kolei działa niekorzystnie na osoby zmagające z chorobami układu oddechowego lub alergikami. Właśnie dlatego tak ważny jest regularny przegląd klimatyzacji, w którego trakcie zostaje ona dokładnie oczyszczona. Prace konserwacyjne obejmują także sprawdzenie jej szczelności i drożności, prawidłowego działania poszczególnych elementów oraz ich ewentualną naprawę. Bardzo często fachowcy przeprowadzają także pomiar ciśnienia w obiegach chłodniczych klimatyzacji i kontrolują stan olejów.

Kiedy przeprowadza się przegląd klimatyzacji w biurze i domu?

Przegląd klimatyzacji do domu i biura powinien odbywać się przynajmniej 2 razy w roku. Oczywiście w sytuacji, gdy system nie działa prawidłowo, należy zgłosić się do profesjonalnej firmy, nawet gdy od ostatniej wizyty fachowca minął zaledwie tydzień. Zaleca się, aby prace konserwacyjne przeprowadzać wiosną, np. na przełomie marca i kwietnia, oraz pod koniec lata, czyli w sierpniu. Wskazane terminy nie są przypadkowe – wraz z zakończeniem zimy zaczynamy na nowo używać klimatyzacji, a po rozpoczęciu jesieni najczęściej wyłączamy ją na kilka miesięcy. Co istotne, sam przegląd należy pozostawić profesjonalistom, ponieważ nieznajomość poszczególnych elementów urządzenia i brak wiedzy na temat ich ewentualnej naprawy może skutkować uszkodzeniem całego systemu. Regularne sprawdzanie stanu zamontowanej klimatyzacji pozwala na zapewnienie jej bezproblemowego działania, obniżenia ryzyka awarii i wydłużenia jej żywotności. Co więcej, prace konserwacyjne mogą uchronić Cię także przed wysokimi kosztami wymiany uszkodzonej części w przypadku np. wycieku freonu.