Klimatyzacja w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Klimatyzacja w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Urządzenia klimatyzacyjne przestały być zarezerwowane wyłącznie dla przestrzeni biurowych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie ich w swoich domach. Poddawane nieustannej obróbce powietrze o odpowiednim poziomie wilgotności znacząco poprawia komfort mieszkańców, dając przyjemne uczucie chłodu. Co ciekawe, tego typu systemy są szczególnie polecane w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. Planujesz zakup klimatyzacji do domu? Sprawdź, co musisz wiedzieć o praktycznych urządzeniach!

Działanie klimatyzacji w domu i koszty instalacji

Wiele osób błędnie myli klimatyzację z wentylacją. Są to dwa różne systemy, które mogą jednak wzajemnie się uzupełniać, aby zagwarantować jak najlepszą jakość powietrza w pomieszczeniach. Montaż jednostki zaleca się przede wszystkim w domach, w których mieszkają osoby z problemami z układem oddechowym i alergiami. Nowoczesne klimatyzatory stale filtrują powietrze, oczyszczając je z kurzu, bakterii i pyłów. Same systemy służą do jego wymiany i chłodzenia poprzez kontakt ciepłego strumienia ze skraplaczem i parownikiem, a następnie dostarczanie go z powrotem do wnętrza. Urządzenia obniżają także poziom wilgoci w domu, który bardzo często przewyższa zalecaną normę. Ile kosztuje instalacja systemu? Najtańsze z nich możesz kupić już za kilkaset złotych, podczas gdy zaawansowane technologicznie jednostki osiągają cenę nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie zapomnij o kosztach samego montażu oraz ewentualnych przeglądów i serwisów klimatyzacji.

Jaki klimatyzator wybrać, aby służył jak najdłużej?

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów klimatyzacji. Najpopularniejsze modele domowe to ścienne, które są tanie i łatwe w montażu. Co więcej, pozwalają także na zachowanie estetyki w pomieszczeniach. Drugi typ jednostki to podłogowo-sufitowy o bardziej zaawansowanej konstrukcji, sprawdzający się najlepiej w obiektach publicznych i biurowych. Na uwagę zasługuje także klimatyzacja kasetonowa dedykowana przestronnym wnętrzom. Jej główną zaletą jest komfort użytkowania i bezproblemowy montaż w pomieszczeniach z podwieszanymi sufitami. Na rynku są również dostępne urządzenia kanałowe, jednak znalazły swoje zastosowanie głównie w budynkach przemysłowych. Sekretem długiej żywotności jednostek jest regularny serwis klimatyzacji. Odpowiednia konserwacja w połączeniu z wysoką jakością systemu umożliwi jej prawidłowe działanie nawet do 30 lat.

Prawidłowy montaż oraz przegląd i konserwacja klimatyzacji

Równie ważny, co sam rodzaj klimatyzatora, jest jego właściwy montaż i umiejscowienie. Urządzenia typu split powinny znaleźć się pod sufitem w okolicy okna, czyli tam, gdzie powietrze o różnych temperaturach ulega zmieszaniu. Optymalna odległość od stropu wynosi około 20 cm. Należy zostawić także około 15 cm z każdej strony jednostki. Systemu nie można jednak umieszczać w miejscach, w których mógłby narazić domowników na bezpośredni kontakt z wydobywającym się z nich strumieniem powietrza. W trakcie instalacji warto także pamiętać o łatwym dostępie do jednostki, który jest niezbędny w przypadku serwisu klimatyzacji, jej przeglądu i prac konserwacyjnych. Prawidłowe działanie urządzenia należy sprawdzać przynajmniej dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu, czyli na początku wiosny i po lecie.