Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który ze względu na liczne zalety pojawia się w coraz większej liczbie polskich domów. Panuje jednak przekonanie, że jego montaż jest bardzo drogi. Wyjaśniamy, jakie czynniki wpływają na koszt montażu rekuperatora oraz ile kosztuje jego eksploatacja.
Od czego zależy koszt montażu rekuperacji?
Nie da się jednoznacznie określić kosztu montażu rekuperacji. Nawet w przypadku podobnych domów o identycznym metrażu wycena inwestycji będzie inna, dlatego dla każdego budynku konieczne jest wykonanie indywidualnego projektu. Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy cena montażu rekuperacji, jest rodzaj i moc rekuperatora. Cena urządzenia wynosi od kilku do ponad dwudziestu tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt wykonania przewodów wentylacyjnych. W zależności od budynku instalacja może być mniej lub bardziej skomplikowana, a stal użyta do wykonania przewodów lepszej lub wyższej jakości. Do ceny należy doliczyć dodatkowe wyposażenie, które może obejmować gruntowy wymiennik ciepła, jednostkę chłodzącą czy filtry o klasie wyższej niż w standardzie. Na koniec koszt samych prac montażowych, na których nie warto oszczędzać – nieodpowiedni montaż może poskutkować nieefektywnym działaniem systemu. Podsumowując, decydując się na instalację rekuperacji, należy liczyć się z wydatkiem od 25 tysięcy złotych w górę.
Eksploatacja rekuperacji też kosztuje
Choć koszty eksploatacji rekuperacji nie są kosztami montażu, trudno ich nie uwzględnić. Na szczęście nie są one szczególnie wygórowane. Rekuperator działa na prąd, ale potrzebuje go dość niewiele – rachunki za energię wzrosną o około 200 złotych rocznie. Przynajmniej raz w roku należy zdecydować się na serwis rekuperacji, podczas którego specjalista sprawdzi stan poszczególnych elementów oraz sprawność całego systemu. Koszt takiego przeglądu to około 300-400 złotych. Konieczna jest również systematyczna wymiana filtrów, to znaczy 3 lub 4 razy do roku, w zależności od ich rodzaju. Roczna cena filtrów to około 150 złotych w przypadku standardowych modeli. Po kilku, kilkunastu latach należy także wykonać czyszczenie instalacji rekuperacji. Koszt czyszczenia to zazwyczaj kilkaset złotych, choć w przypadku silnie zanieczyszczonej instalacji może być wyższy.