Które firmy są światowymi liderami w produkcji urządzeń klimatyzacyjnych?

Które firmy są światowymi liderami w produkcji urządzeń klimatyzacyjnych?

Historia branży klimatyzacyjnej liczy sobie już ponad 100 lat. Na początku klimatyzatory powstawały w niewielkich zakładach produkcyjnych; dziś nie brakuje międzynarodowych korporacji oferujących urządzenia zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i do zastosowań przemysłowych. Które firmy są współcześnie liderami w produkcji sprzętu klimatyzacyjnego?

Daikin

Daikin Industries to japońskie przedsiębiorstwo założone w 1924 roku. Jest autorem wielu innowacji w branży HVAC, z których najważniejszą jest system VRV, znany także jako VRF, czyli układ ze zmienną objętością czynnika chłodniczego. Obecnie klimatyzatory Daikin produkowane są w ponad 100 miejscach na świecie i sprzedawane w ponad 150 krajach. W 2017 roku firma otworzyła Daikin Texas Technology Park, swój największy zakład produkcyjny, który jest jednocześnie trzecią co do wielkości fabryką w Stanach Zjednoczonych i piątą na całym świecie.

LG

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo LG rozpoczęło swoją działalność w 1947 roku. Znane jest przede wszystkim z produkcji elektroniki użytkowej, ale działa również w branży klimatyzacyjnej. Swój pierwszy klimatyzator dla odbiorców indywidualnych sprzedało w 1968 roku. Dwa lata później zaczęło zaś produkować agregaty chłodnicze do dużych budynków komercyjnych. Polskie fabryki LG znajdują się w Mławie oraz we wsi Biskupice Podgórne nieopodal Wrocławia, gdzie produkowane są między innymi urządzenia chłodzące.

Carrier

Carrier Global Corporation to przedsiębiorstwo założone w 1915 roku, które może pochwalić się dużymi tradycjami – w końcu jednym z jego założycieli był Willis Carrier, którego uważa się za twórcę współczesnej klimatyzacji. Przez wiele lat firma była jednostką zależną holdingu United Technologies Corporation, ale w 2020 roku, po ponad 40 latach, znów stała się niezależnym podmiotem. Dziś firma zatrudnia ponad 50 000 osób i sprzedaje swoje produkty w ponad 160 krajach na sześciu kontynentach.

Gree

Gree to najmłodsza firma w zestawieniu. Rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku w Zhuhai w południowych Chinach. Szybko stała się jednym ze światowych potentatów w branży HVAC. Od 2005 roku kilkanaście razy zajmowała pierwsze miejsce w produkcji i sprzedaży klimatyzatorów domowych – jej zdolność produkcyjna to 60 milionów klimatyzatorów rocznie. W 2015 roku Gree zadebiutowało w rankingu Forbes Global 2000, będąc numerem jeden w kategorii firm produkujących artykuły gospodarstwa domowego.