Które pomieszczenia wymagają wentylacji?

Które pomieszczenia wymagają wentylacji?

Aby zrozumieć, które pomieszczenia wymagają wentylowania, warto zastanowić się, czym w ogóle taka wentylacja jest. Otóż sprawnie działająca instalacja wentylacji usuwa z pomieszczeń zanieczyszczone powietrze. Prawidłowo działający system zapewnia zatem jego użytkownikom świeże powietrze dobrej jakości, a do tego chroni budynek przed rozrostem grzybów i pleśni.

Jak działa wentylacja w mieszkaniu?

Ciepłe powietrze kieruje się ku górze, czyli do działających systemów wentylacyjnych. Najczęściej są to rozpoznawalne przez wszystkich kratki. Znajdują się one w kuchni czy łazience. Sprawna wentylacja odprowadza tyle samo powietrza, ile przez okna czy drzwi dostaje się świeżego. Hamuje również cofanie się powietrza. Dzieli się na:

  • wentylację grawitacyjną – wykorzystuje naturalny ruch powietrza,
  • wentylację mechaniczną – wspierana jest przez urządzenia wymuszające obieg powietrza, na przykład wiatraki.

Montaż wentylacji w Katowicach

Nasza firma oferuje montaż wentylacji w Katowicach. To nie tylko nowe budynki, ale również stare, w których sieć ta wymaga konserwacji. W jakich pomieszczeniach wymagana jest sprawnie działająca wentylacja? To przede wszystkim:

  • kuchnia,
  • łazienka,
  • toaleta,
  • kotłownia,
  • garaż,
  • garderoba bez okien,
  • klatka schodowa bez okien.

W domach jednorodzinnych warto umieścić wentylację w pomieszczeniu z kominkiem, czyli salonie czy sypialni. Oprócz tego w kuchni warto zrobić dwa otwory – jeden do wentylacji, drugi do okapu.

Jeśli w którymś z tych pomieszczeń w Twoim domu nie ma kratki wentylacyjnej, koniecznie skontaktuj się z naszą firmą i umów na montaż wentylacji w Katowicach! Pamiętaj, że jest to niezbędne tak dla Twojego zdrowia, jak i bezpieczeństwa budynku.

Klimatyzacja a wentylacja

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie oddychanie bez przerwy tym samym powietrzem? Klimatyzacja pobiera powietrze z pomieszczenia, schładza je i oddaje. Mimo że mamy wrażenie dopływu świeżego, tak naprawdę w obiegu wciąż krąży to samo powietrze. Wentylacja natomiast stale doprowadza nowe. Jest to podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma systemami. Brak sprawnej wentylacji i oddychanie tym samym powietrzem sprawia, że jesteśmy senni, rozdrażnieni, nie możemy się skoncentrować.