Montowany na stałe czy przenośny. Jaki klimatyzator wybrać?

Montowany na stałe czy przenośny. Jaki klimatyzator wybrać?

Letnie upały skłaniają do szukania sposobów na schłodzenie się. Jednym z najpopularniejszych są klimatyzatory, które efektywnie obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Urządzenia te występują w różnych wersjach. Jeśli zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny, czy montowany na stałe, poniższy tekst powinien rozwiać Twoje wątpliwości.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny to tani i prosty sposób na schłodzenie mieszkania. Jest mobilny, więc w razie potrzeby można przenieść go z jednego miejsca w drugie. Tutaj, stety czy niestety, jego zalety się kończą. Jak można się domyślić, niska cena wiąże się z pewnymi wadami. Klimatyzator przenośny nie jest tak wydajny jak montowany na stałe. Do pozbycia się ciepłego powietrza wydmuchiwanego przez urządzenie konieczne jest wystawienie rury przez otwarte okno lub drzwi. Niweluje to efekt chłodzenia, bo gorące powietrze z zewnątrz dostaje się do środka. Klimatyzatory przenośne są również dość hałaśliwe, co może przeszkadzać zwłaszcza w nocy, oraz pobierają sporo prądu. Krótko mówiąc, warto zainteresować się nimi tylko wtedy, gdy nie ma możliwości zainstalowania stałego klimatyzatora.

Klimatyzator montowany na stałe

Klimatyzatory montowane na stałe są coraz częstszym widokiem w polskich domach. Przyjmują różną postać. Najczęściej są to klimatyzatory ścienne, ale mogą być to również systemy kanałowe, rzadziej kasetonowe lub inne. Niezależnie od rodzaju są to zazwyczaj konstrukcje split, składające się z jednej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Wystarczają one do schłodzenia jednego pomieszczenia. W razie zapotrzebowania na dostarczenie zimnego powietrza do większej liczby pomieszczeń najlepszym rozwiązaniem jest wersja multi split, w której skład wchodzi kilka jednostek wewnętrznych i jedna jednostka zewnętrzna. Istnieją również klimatyzatory monoblokowe, o jednoczęściowej budowie, których połowa znajduje się wewnątrz, a połowa na zewnątrz.

Montaż klimatyzatora na stałe wiąże się z szeregiem zalet. Klimatyzatory ścienne i kanałowe są znacznie wydajniejsze niż ich przenośne odpowiedniki. Nie potrzebują uchylonego okna lub drzwi. Ze względu na to, że jednostka zewnętrzna klimatyzatora umieszczona jest na zewnątrz, są również zauważalnie cichsze. Nie pobierają aż tak dużo prądu, gdyż są wyposażone w szereg funkcji pozwalających zoptymalizować zużycie energii elektrycznej. Choć klimatyzator montowany na stałe jest droższy niż przenośny, a dodatkowo trzeba przeprowadzić jego montaż, ze względu na niższe koszty eksploatacji inwestycja ta szybko się zwraca.