Na co należy zwrócić uwagę przy montażu systemu klimatyzacji?

Na co należy zwrócić uwagę przy montażu systemu klimatyzacji?

Klimatyzacja pozwala schłodzić powietrze latem oraz – o czym nie każdy wie – ogrzać je zimą. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że cały system został prawidłowo zainstalowany. O czym warto pamiętać podczas montażu klimatyzacji?

Montaż jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

Najpopularniejszą, a zarazem najprostszą pod względem budowy klimatyzację typu split można zamontować samodzielnie, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Wyjmując klimatyzator z opakowania, należy zachować szczególną ostrożność, tak aby nie przerwać szczelności układu. Wszystkie kable i miedziane rury najlepiej poprowadzić przez ścianę. Otwory należy wywiercić z uwzględnieniem lekkiego spadku, dzięki czemu skropliny będą swobodnie wypływać na zewnątrz. Przy właściwym montażu jednostki wewnętrznej trzeba odmierzyć odległości na otwory i wypoziomować uchwyt.

Jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną, powinna ona zostać zamontowana na stabilnej podstawie i umieszczona w zacienionym miejscu – w takiej odległości od wszelkich przeszkód, by nie zakłócały one jej pracy. Po podłączeniu wszystkich elementów należy odpowietrzyć układ, odpowiednio manipulując zaworami na skraplaczu, usunąć wilgoć oraz sprawdzić jego szczelność. Jeśli wszystko jest w porządku, można uruchomić klimatyzację – nastawiając ją początkowo na najniższą temperaturę, aby upewnić się, czy pracuje prawidłowo.

Odpowiednia lokalizacja klimatyzatora

Właściwe umiejscowienie klimatyzatora pozwala na wykorzystanie pełni jego możliwości. Klimatyzacja ścienna powinna być montowana w przestrzeni przysufitowej – w odległości około 20 cm od sufitu. To właśnie tutaj dochodzi do najintensywniejszego mieszania się mas powietrza o różnej temperaturze. Należy również zapewnić minimum 15 cm przestrzeni po bokach urządzenia. Klimatyzatora nie powinno się montować bezpośrednio nad łóżkiem czy kanapą, bo odpoczywający na nich domownicy będą narażeni na podmuchy zimnego powietrza.

Jeśli chcesz mieć pewność, że klimatyzacja została zamontowana prawidłowo, zgłoś się do nas. Oferujemy montaż klimatyzacji w Katowicach, Częstochowie, Krakowie oraz innych miejscowościach w województwach śląskim i małopolskim. Pomożemy Ci w doborze odpowiedniego urządzenia, a następnie przeprowadzimy jego fachowy montaż, udzielając gwarancji na wykonaną usługę. Dzięki temu w razie jakichkolwiek nieprawidłowości możesz liczyć na naszą pomoc.