Na czym polega serwis domowej klimatyzacji?

Na czym polega serwis domowej klimatyzacji?

Klimatyzatory wykorzystywane współcześnie w domach oraz mieszkaniach to złożone urządzenia, które dbają nie tylko o komfort termiczny domowników, ale także jakość powietrza. Aby system mógł jednak działać sprawnie oraz bezpiecznie, należy odpowiednio dbać o jego stan. W praktyce oznacza to konieczność przeprowadzania samodzielnych prac porządkowych oraz okresowe zlecanie serwisu klimatyzacji. Wyjaśniamy, jak często powinieneś zapraszać do siebie ekipę serwisantów i co należy do ich obowiązków.

Dlaczego troska o należyty stan klimatyzacji ma tak duże znaczenie?

Fakt, dobrze zaprojektowany oraz wykonany system domowej klimatyzacji jest niemal bezobsługowy. Jednak nawet najnowocześniejsze urządzenia wymagają prac porządkowych oraz konserwacyjnych. Dlaczego? Otóż powietrze znajdujące się w domu jest pełne zanieczyszczeń – od drobinek kurzu, przez pył, aż po zarodniki grzybów oraz potencjalnie groźne bakterie. Większość niepożądanych cząsteczek zatrzymuje się co prawda na filtrach, jednak jeżeli zaniedbasz ich czyszczenie lub wymianę, to z czasem brud zacznie osadzać się na powierzchni łopatek wentylatora i wymienników.

Zanieczyszczenia gromadzące się wewnątrz klimatyzatora sprawią, że Ty oraz pozostali domownicy będziecie oddychać powietrzem złej jakości. Nie jest to pożądane zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na alergie lub astmę, jednak nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne mogą dotyczyć również tych, którzy nie doświadczają poważniejszych problemów z układem oddechowym. Co więcej, brud zalegający w urządzeniu klimatyzacyjnym wpływa negatywnie na jego wydajność, podnosząc tym samym koszty eksploatacyjne. Mówiąc prościej, klimatyzacja pracuje głośniej, gorzej i pobiera więcej prądu. Jeszcze jedno – w nieczyszczonym systemie klimatyzacyjnym dość szybko rozwija się pleśń oraz grzyby, które wytwarzają niezbyt przyjemną woń.

Zanim wezwiesz specjalistów, czyli jak należy czyścić klimatyzację domową

Podstawowe prace porządkowe możesz bez większych problemów przeprowadzić samodzielnie. Jedną z najważniejszych czynności jest regularne wymienianie filtrów powietrza – zazwyczaj należy dokonywać go raz na 3 miesiące, jednak ta częstotliwość może się różnić w zależności od typu osłon (niektóre pozwalają również na mycie), intensywności użytkowania klimatyzacji oraz ogólnej czystości powietrza w domostwie. Nie musisz się jednak martwić na zapas – proces zastępowania zużytych filtrów na nowe nie jest szczególnie skomplikowany. W większości modeli wystarczy otworzyć czołowy panel urządzenia.

Do wyczyszczenia filtrów wielorazowego użytku w zupełności wystarczy Ci ciepła woda oraz miękka ściereczka lub zwykły odkurzacz. Z pomocą tych samych narzędzi możesz również ostrożnie pozbyć się kurzu z kratki wylotu powietrza. Bardziej złożone sprzątanie, zwłaszcza wewnętrznej części klimatyzatora i jego podzespołów, powinieneś zlecić specjalistom. To szczególnie ważne w przypadku klimatyzatorów typu split, ponieważ wymagają one wyczyszczenia i sprawdzenia dwóch jednostek, tj. wewnętrznej oraz zewnętrznej.

Co obejmuje serwis domowej klimatyzacji?

W czasie zwyczajowego serwisu systemu klimatyzacyjnego wykwalifikowany pracownik przeprowadza ogólną inspekcję stanu urządzenia, sprawdza jego obudowę, instalację elektryczną oraz poszczególne podzespoły, a także filtry powietrza. Jeżeli w czasie oględzin serwisant wypatrzy jakąkolwiek nieprawidłowość, to od razu może podjąć się naprawy danej usterki.

Serwisanci nie zajmują się jednak wyłącznie sprawami technicznymi, ale także czyszczeniem poszczególnych elementów klimatyzatora. Szczególnie istotne jest dokładne usunięcie zanieczyszczeń z parownika – w tym celu przeprowadza się dezynfekcję, która skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii, grzybów oraz pleśni. Taką czynność warto powtórzyć w przypadku innych części – mowa tutaj, chociażby o układzie odprowadzającym skropliny oraz tzw. tacach ociekowych.

Standardowy serwis klimatyzacji obejmuje:

  • sprawdzenie prawidłowości działania danych funkcji urządzenia,
  • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego oraz uzupełnienie czynnika roboczego w razie takiej potrzeby,
  • przegląd układu odpowiedzialnego za odprowadzanie skroplin,
  • skontrolowanie układu elektrycznego, a zwłaszcza sterowników oraz połączeń układów,
  • czyszczenie lub wymianę filtrów powietrza,
  • czyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej,
  • kontrolę stanu obudowy każdej z jednostek.

Zgodnie z ogólnie przyjętym standardem, serwis klimatyzacji domowej powinno przeprowadzać się średnio co pół roku, najlepiej w tzw. sezonach przejściowych, czyli na początku jesieni oraz pod koniec wiosny. Cena takiej usługi różni się w zależności od wielu czynników, takich jak m.in. stopień złożoności instalacji, zakres prac czy ilość zużytych środków czyszczących, odkażających oraz grzybobójczych. W większości przypadków musisz się jednak nastawić na koszt w granicach od 200 do 300 złotych.

Zapraszamy klientów z Katowic na montaż klimatyzacji!