Na czym polega serwis pompy ciepła?

Na czym polega serwis pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami niemal bezobsługowymi, jednak wcale nie oznacza to, że nie należy poddawać ich okresowym przeglądom technicznym. Wizyta serwisantów jest niezbędna, aby sprawdzić prawidłowość działania całego systemu oraz odpowiednio wcześnie wykryć możliwe usterki. Wykonywanie serwisu jest też często głównym warunkiem zachowania ochrony gwarancyjnej od producenta danego sprzętu. Z niniejszego wpisu dowiesz się, co obejmuje przegląd pompy ciepła oraz ile kosztuje.

Dlaczego coroczny przegląd pompy ciepła jest konieczny?

Z praktycznego punktu widzenia, pompa ciepła nie wymaga obsługi ze strony użytkowników. Urządzenie składa się jednak z wielu komponentów, które z czasem mogą ulec zepsuciu lub zużyciu, wpływając negatywnie na działanie oraz wydajność całego systemu grzewczego. Musisz też pamiętać, że nawet jeżeli nie dojdzie do uszkodzenia samej pompy, to mogą wystąpić problemy z m.in. instalacją domowego ogrzewania czy układem ciepłej wody użytkowej. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwoli uniknąć poważnej awarii, która byłaby szczególnie uciążliwa w środku sezonu grzewczego.

Korzystanie z usług wykwalifikowanych ekip serwisantów ma też uzasadnienie ekonomiczne – serwis pozwoli ocenić, z jaką efektywnością pracuje pompa ciepła. Może się bowiem zdarzyć, że urządzenie pobiera zbyt dużo energii elektrycznej lub jest skalibrowane w sposób, który nie zapewnia optymalnej skuteczności ogrzewania. Wówczas koszty związane z działaniem instalacji będą niepotrzebnie zawyżone. Nie jest to jednak jedyna oszczędność – sprawdzenie rejestru błędów zapisanych w regulatorze da Ci możliwość szybkiego pozbycia się drobnych usterek, które w przyszłości mogłyby wygenerować spore koszty naprawy.

Jak wspominaliśmy też na początku, regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych jest wymagane przez samych producentów danych pomp ciepła, aby zachować gwarancję. Pierwszy serwis pompy ciepła powinien mieć miejsce pod koniec pierwszego roku eksploatacji – w przypadku chęci przedłużenia ochrony gwarancyjnej, serwisanci będą musieli kontrolować Twoją instalację każdego roku.

Co obejmuje przegląd techniczny pompy ciepła?

Zakres przeglądu technicznego jest uzależniony od rodzaju oraz modelu pompy ciepła. Wszystkie czynności, które musi wykonać serwisant, możesz jednak znaleźć w tzw. protokole konserwacji, czyli specjalnym dokumencie, który otrzymałeś w momencie zakupu urządzenia.

W większości przypadków przegląd techniczny pompy ciepła obejmuje:

  • sprawdzenie stanu filtrów oraz ich ewentualne czyszczenie lub wymianę,
  • kontrolę czynnika chłodniczego, a dokładniej jego poziomu zawilgocenia,
  • kontrolę szczelności układu chłodniczego,
  • kontrolę ciśnienia w instalacji dolnego i górnego źródła,
  • sprawdzenie zaworów bezpieczeństwa,
  • kontrolę sterownika urządzenia,
  • sprawdzenie elementów układu elektrycznego, w tym przyłączy elektrycznych, czujników oraz bezpieczników,
  • sprawdzenie rejestru błędów.

Serwis pozwoli Ci cieszyć się bezawaryjną i oszczędną eksploatacją pompy ciepła. Z tego powodu warto przeprowadzać przegląd techniczny każdego roku, nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Pamiętaj tylko, że skontrolowaniem prawidłowego działania instalacji powinien zająć się przedstawiciel producenta lub pracownik autoryzowanego serwisu. Po zakończonym przeglądzie fachowiec naniesie wpis do karty gwarancyjnej oraz wypełni protokół przeglądu – w dokumencie znajdą się wszystkie wykryte uszkodzenia i nieprawidłowości, a także zalecenia dotyczące napraw.

Ile kosztuje okresowy serwis pompy ciepła?

Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie w jednoznaczny sposób, ponieważ koszt zależy od wielu czynników, takich jak m.in. zakres koniecznych prac, rodzaj urządzenia czy stopień skomplikowania instalacji grzewczej. W większości przypadków za serwis producenta przyjdzie Ci zapłacić od około 400 do 600 zł (jeżeli układ jest jednak bardziej złożony, to podana kwota może wynieść nawet 1000 zł). Nieco niższe ceny obowiązują u autoryzowanych serwisantów, jednak w tym przypadku do usługi będziesz musiał doliczyć koszt dojazdu specjalisty.