Najczęstsze błędy przy korzystaniu z klimatyzacji

Najczęstsze błędy przy korzystaniu z klimatyzacji

Klimatyzacja w domu czy biurze niesie ulgę w najgorętsze dni. Warto jednak pamiętać, że aby należycie spełniała swoje zadanie, trzeba z niej odpowiednio korzystać. Opisujemy kilka najczęstszych błędów przy korzystaniu z klimatyzacji oraz podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Używanie klimatyzacji przy otwartym oknie lub drzwiach

Każdy wie, że gdy na zewnątrz jest bardzo zimno, nie warto pozostawiać otwartego okna na wiele godzin, gdyż do wnętrza stale będzie dostawać się chłodne powietrze. Podobnie jest w przypadku lata oraz gorącego powietrza. Jeśli okno lub drzwi tarasowe są otwarte, klimatyzator, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do żądanego poziomu, musi pracować bardzo intensywnie. Nie dość, że chłodzenie nie jest tak skuteczne, jak można by się tego spodziewać, to rachunki za energię elektryczną znacznie rosną – i to zupełnie niepotrzebnie. Krótko mówiąc, jeśli klimatyzacja jest włączona, okna i drzwi powinny być szczelnie zamknięte.

Ustawianie klimatyzacji na zbyt niską temperaturę

Przy ustawianiu temperatury na klimatyzatorze warto zachować zdrowy rozsądek. Przyjmuje się, że różnica między temperaturą zewnętrzną a tą panującą wewnątrz pomieszczenia nie powinna przekraczać 5-6 stopni Celsjusza. Jeśli rozbieżność ta jest większa i wynosi na przykład 10 stopni, klimatyzator, aby schodzić pomieszczenie, będzie musiał pracować na pełnych obrotach, co spowoduje wzrost zużycia energii elektrycznej. Ponadto zbyt duża różnica temperatur wpływa negatywnie na zdrowie człowieka, a zwłaszcza najmłodszych, między innymi zwiększając ryzyko przeziębienia.

Zaniedbywanie regularnych przeglądów klimatyzacji

Aby klimatyzacja działała prawidłowo przez długi czas, a korzystanie z niej nie wpływało negatywnie na samopoczucie i zdrowie ludzi, co pewien czas powinien zaglądać do niej serwisant. Przegląd klimatyzacji warto zamówić przynajmniej dwa razy w roku: przed sezonem oraz po sezonie letnim. Specjalista sprawdzi ogólny stan urządzenia, dokładnie wyczyści jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną oraz skontroluje ciśnienie i ilość czynnika chłodniczego. Usunie także zaobserwowane usterki, a jeśli stwierdzi, że w klimatyzacji rozwijają się grzyby i inne drobnoustroje, odgrzybi i zdezynfekuje urządzenie.